Zmiany w prawie konieczne, by pomóc ofiarom przestępstw
Zdaniem przedstawicieli organizacji pomagającym ofiarom
przestępstw, by poprawić sytuację poszkodowanych w
Polsce, konieczna jest zmiana przepisów. Lepiej powinna być także zorganizowana
sieć instytucji, które bronią ich interesów.
O sytuacji ofiar przestępstw dyskutowali w sobotę w Krakowie przedstawiciele m.in. Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia, Centrum Pomocy Ofiarom Przestępstw oraz psychologowie.
Jak podkreślał były wiceminister sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro, w nowelizacjach kodeksu karnego oraz kodeksu postępowania karnego, zaproponowano pół tysiąca zmian, które zmierzają do zapewnienia lepszej pomocy i ochrony ofiarom oraz świadkom przemocy.
Najważniejsze z nich dotyczą m.in. obrony koniecznej. Zgodnie z proponowanymi zmianami, osoby, które pod wpływem strachu lub w stanie szczególnego wzburzenia przekroczyły zasadę obrony koniecznej - nie byłyby karane. Chodzi o to, by w uzasadnionych przypadkach prokuratury umarzały postępowanie przeciwko takim osobom już na etapie przygotowawczym - mówił Ziobro.
Wyższe kary - od 2 do 12 lat więzienia - miały by być wymierzane przestępcom, którzy zastraszają ofiary. _ Chcemy także skrócić czas postępowania, co ma bardzo istotny wpływ na stan emocjonalny ofiar przemocy_ - dodał były wiceminister sprawiedliwości.
Uczestnicy krakowskiej konferencji podkreślali, że zmiany w prawie nie wystarczą. Konieczne jest także zorganizowanie większej liczby ośrodków, do których ofiary przemocy mogą zwrócić się o pomoc. Rocznie pod numer Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie - Niebieska Linia dzwoni 10 tys. osób. (mon)