Trwa ładowanie...
d3b5hw5

Zmiany w prawie konieczne, by pomóc ofiarom przestępstw

Zdaniem przedstawicieli organizacji pomagającym ofiarom
przestępstw, by poprawić sytuację poszkodowanych w
Polsce, konieczna jest zmiana przepisów. Lepiej powinna być także zorganizowana
sieć instytucji, które bronią ich interesów.

d3b5hw5
d3b5hw5

O sytuacji ofiar przestępstw dyskutowali w sobotę w Krakowie przedstawiciele m.in. Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia, Centrum Pomocy Ofiarom Przestępstw oraz psychologowie.

Jak podkreślał były wiceminister sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro, w nowelizacjach kodeksu karnego oraz kodeksu postępowania karnego, zaproponowano pół tysiąca zmian, które zmierzają do zapewnienia lepszej pomocy i ochrony ofiarom oraz świadkom przemocy.

Najważniejsze z nich dotyczą m.in. obrony koniecznej. Zgodnie z proponowanymi zmianami, osoby, które pod wpływem strachu lub w stanie szczególnego wzburzenia przekroczyły zasadę obrony koniecznej - nie byłyby karane. Chodzi o to, by w uzasadnionych przypadkach prokuratury umarzały postępowanie przeciwko takim osobom już na etapie przygotowawczym - mówił Ziobro.

Wyższe kary - od 2 do 12 lat więzienia - miały by być wymierzane przestępcom, którzy zastraszają ofiary. _ Chcemy także skrócić czas postępowania, co ma bardzo istotny wpływ na stan emocjonalny ofiar przemocy_ - dodał były wiceminister sprawiedliwości.

Uczestnicy krakowskiej konferencji podkreślali, że zmiany w prawie nie wystarczą. Konieczne jest także zorganizowanie większej liczby ośrodków, do których ofiary przemocy mogą zwrócić się o pomoc. Rocznie pod numer Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie - Niebieska Linia dzwoni 10 tys. osób. (mon)

d3b5hw5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3b5hw5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj