Zmiany w oświacie. Ujawniono projekt MEiN
Ministerstwo Edukacji i Nauki nowelizuje ustawę o szkolnictwie wyższym i nauce. Projekt został skierowany do zaopiniowania. Wynika z niego, że wyrażanie przez nauczycieli akademickich przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych nie będzie stanowiło przewinienia dyscyplinarnego.
Projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki został skierowany do zaopiniowania w czwartek. Resort przekonuje, że projekt wychodzi na przeciw środowisku akademickiemu i jest odpowiedzią na naruszenie wolności wyrażania poglądów występującymi w uczelniach, które skutkują "wysoce niepożądane zjawiska cenzury myśli i słowa".
"Wyrażanie przez nauczycieli akademickich przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych nie będzie stanowiło przewinienia dyscyplinarnego" - zapowiedzieli projektodawcy.
Projekt przewiduje m.in. dodanie do katalogu zadań rektora dodatkowego zadania polegającego na "zapewnianiu w uczelni poszanowania wolności nauczania, wolności słowa, badań naukowych, ogłaszania ich wyników, a także debaty akademickiej organizowanej przez członków wspólnoty uczelni z zachowaniem zasad pluralizmu światopoglądowego i przepisów porządkowych uczelni".
Zmiany w oświacie zapowiadane od grudnia
Według MEiN zmiana prawa ma na celu zobligowanie rektora do podejmowania w większym zakresie działań ukierunkowanych na zapewnienie członkom wspólnoty uczelni możliwości swobodnego wyrażania poglądów na jej forum.
Przemysław Czarnek obejmując urząd ministra edukacji i nauki pod koniec 2020 roku zapowiadał, że konieczna będzie nowelizacji ustawy oświatowej. - Pracujący na uczelniach powinni cieszyć się wolnością wyrażania poglądów, projektowane rozwiązania temu mają służyć - wskazywał w grudniu polityk PiS.
Wtedy Czarnek ujawniał, że proponowany przez resort "pakiet" będzie dotyczył wolności. - Potrzebujemy pełnej wolności na wszystkich uczelniach. Nie mówię, że jej nie ma, bo to byłoby krzywdzące, w żadnym wypadku. Natomiast zdarzają się też sytuacje w których wolność, jest narażana na szwank - dodawał.