Trwa ładowanie...

Zmiany w oświacie. Ujawniono projekt MEiN

Ministerstwo Edukacji i Nauki nowelizuje ustawę o szkolnictwie wyższym i nauce. Projekt został skierowany do zaopiniowania. Wynika z niego, że wyrażanie przez nauczycieli akademickich przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych nie będzie stanowiło przewinienia dyscyplinarnego.

Share
Minister Edukacji Narodowej i Nauki Przemysław Czarnek
Minister Edukacji Narodowej i Nauki Przemysław CzarnekŹródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d2h10n6

Projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki został skierowany do zaopiniowania w czwartek. Resort przekonuje, że projekt wychodzi na przeciw środowisku akademickiemu i jest odpowiedzią na naruszenie wolności wyrażania poglądów występującymi w uczelniach, które skutkują "wysoce niepożądane zjawiska cenzury myśli i słowa".

"Wyrażanie przez nauczycieli akademickich przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych nie będzie stanowiło przewinienia dyscyplinarnego" - zapowiedzieli projektodawcy.

d2h10n6

Projekt przewiduje m.in. dodanie do katalogu zadań rektora dodatkowego zadania polegającego na "zapewnianiu w uczelni poszanowania wolności nauczania, wolności słowa, badań naukowych, ogłaszania ich wyników, a także debaty akademickiej organizowanej przez członków wspólnoty uczelni z zachowaniem zasad pluralizmu światopoglądowego i przepisów porządkowych uczelni".

Tak mogły wyglądać wybory prezydenckie w 2020 roku. Bartłomiej Sienkiewicz o doniesieniach WP

Zmiany w oświacie zapowiadane od grudnia

Według MEiN zmiana prawa ma na celu zobligowanie rektora do podejmowania w większym zakresie działań ukierunkowanych na zapewnienie członkom wspólnoty uczelni możliwości swobodnego wyrażania poglądów na jej forum.

Przemysław Czarnek obejmując urząd ministra edukacji i nauki pod koniec 2020 roku zapowiadał, że konieczna będzie nowelizacji ustawy oświatowej. - Pracujący na uczelniach powinni cieszyć się wolnością wyrażania poglądów, projektowane rozwiązania temu mają służyć - wskazywał w grudniu polityk PiS.

d2h10n6

Wtedy Czarnek ujawniał, że proponowany przez resort "pakiet" będzie dotyczył wolności. - Potrzebujemy pełnej wolności na wszystkich uczelniach. Nie mówię, że jej nie ma, bo to byłoby krzywdzące, w żadnym wypadku. Natomiast zdarzają się też sytuacje w których wolność, jest narażana na szwank - dodawał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2h10n6

Podziel się opinią

Share
d2h10n6
d2h10n6
Więcej tematów