Trwa ładowanie...

Zmiany w konstytucji? Gasiuk-Pihowicz: to jak rozmowy z piromanem nt. zabezpieczeń przeciwpożarowych

Jarosław Kaczyński w mocnych słowa skrytykował obecną konstytucję. Słowa prezesa PiS zostały szybko ocenione przez posłankę Nowoczesnej Kamilę Gasiuk-Pihowicz. - Rozmawiać z PiS ws. zmian w konstytucji, to jak rozmawiać z piromanem na temat zabezpieczeń przeciwpożarowych - wypaliła.

Zmiany w konstytucji? Gasiuk-Pihowicz: to jak rozmowy z piromanem nt. zabezpieczeń przeciwpożarowychŹródło: PAP/EPA
d3y3w13

Według niej, absolutnie nie ma przestrzeni do rozmowy z PiS na ten temat.

Dodała, że podważanie obecnie obowiązującej konstytucji, to podważanie fundamentu państwa polskiego. - Konstytucja z 1997 r. została przyjęta w referendum większością głosów obywateli. Nie znam żadnego demokratycznego państwa, w którym konstytucja jest przyjmowana przy 100-proc. poparciu polityków czy obywateli - powiedziała Gasiuk-Pihowicz.

Podkreśliła, że po doświadczeniach minionego półtora roku, "jak sparaliżowano TK, upolityczniono prokuraturę, po atakach na niezależność wymiaru sprawiedliwości przestrzeni do rozmowy z PiS-em o zmianach w konstytucji absolutnie nie ma".

- To, że politykom PiS-u nie podoba się obowiązująca konstytucja, nie oznacza tego, że mogą ją bezkarnie łamać. Rządy PiS-u nie potrwają wiecznie i wszyscy, których będzie można pociągnąć do odpowiedzialności, do tej odpowiedzialności za łamanie prawa zostaną pociągnięci - dodała.

d3y3w13

Gasiuk-Pihowicz: PiS zwalcza prawa i ideały zapisane w konstytucji

Według Gasiuk-Pihowicz, PiS chciałby tak zaprojektować konstytucję, by odzwierciedlała tylko i wyłącznie interesy jednej partii. Posłanka oceniła, że obecnie Prawo i Sprawiedliwość stara się zwalczać prawa i ideały zapisane w konstytucji. - Dziś o prawa i wolności zapisane w konstytucji musimy się coraz bardziej upominać - dodała.

- Coraz więcej jest głosów, że konstytucyjna kontrola, kontrola zgodności z konstytucją poszczególnych ustaw, powinna być bardziej bezpośrednia, wykonywana chociażby przez sądy powszechne. Być może w przyszłości, gdy będziemy znali już skalę zniszczeń, wtedy przyjdzie taki czas, że będziemy się zastanawiali nad wprowadzeniem dodatkowych gwarancji - powiedziała Gasiuk-Pihowicz.

Konstytucja Polski z 1997 roku. Podpisał ją prezydent Kwaśniewski

Obecna konstytucja została uchwalona 2 kwietnia 1997 r.; 25 maja odbyło się referendum konstytucyjne, w którym za nową ustawą zasadniczą było 52,71 proc. głosujących; 45,89 proc. było przeciw, frekwencja wyniosła 42,86 proc. 16 lipca konstytucję podpisał prezydent Aleksander Kwaśniewski. Konstytucja weszła w życie 17 października 1997 r.

d3y3w13
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y3w13
Więcej tematów