Zmiany przegłosowane. Bez prawa jazdy przy sobie. Łatwiejsza i tańsza rejestracja aut

Sejm RP przyjął nowelizację ustawy o ruchu drogowym. Kierowcy nie będą musieli już mieć przy sobie prawa jazdy. Łatwiejsza będzie rejestracja aut. Nie trzeba będzie już wymieniać tablic rejestracyjnych po zakupie używanego pojazdu. Na obowiązywanie nowych przepisów trzeba będzie jednak jeszcze trochę poczekać.

Zmiany przegłosowane. Bez prawa jazdy przy sobie. Łatwiejsza i tańsza rejestracja aut
Źródło zdjęć: © Policja
Szymon Łożyński

Bez prawa jazdy przy sobie. E - prawo jazdy

Osoby, które mają polskie prawo jazdy, nie będą musiały mieć dokumentu przy sobie i okazywać go podczas kontroli drogowej. Policjanci dane kierowców będą sprawdzać w Centralnej Ewidencji Kierowców. To kolejny ukłon w stronę kierowców. Już teraz nie muszą mieć oni przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu i potwierdzenia polisy OC. Rząd z trzymiesięcznym wyprzedzeniem ogłosi, kiedy rozporządzenie o braku obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy wejdzie w życie.

Zmiana w dowodach rejestracyjnych

Kolejny ułatwieniem dla kierowców będzie zniesienie obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego, gdy skończy się w nim miejsce na kolejne pieczątki, przybijane po badaniu technicznym pojazdu. Przy rejestracji pojazdu nie będzie natomiast obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika. Przy rejestracji pojazdu z zagranicy będzie to oszczędność w kwocie 94,5 zł.

Zobacz też: Andrzej Duda nagrany przez Rosjan. Bogdan Zdrojewski: to było żenujące

Przy wtórnym zakupie będzie można zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne

Jeśli nowy właściciel pojazdu będzie chciał zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne, to po wprowadzeniu nowych przepisów, będzie miał taką możliwość. Tym samym przy zakupie używanego samochodu będzie można zaoszczędzić około 80 złotych, bo tyle kosztuje opłata za wydanie tablicy samochodowej.

Kiedy nowe przepisy?

Na razie nowe przepisy zostały przegłosowane w piątek 24 lipca przez Sejm RP. Teraz trafią do Senatu RP. Jeśli zostaną przegłosowane poprawki, to ponownie nad ustawą pochyli się Sejm RP, a później będzie już ona czekała na podpis Prezydenta RP. Gdy przepisy zostaną opublikowane w Dzienniku Ustaw, to zaczną obowiązywać po około 3 miesiącach. Wyjątkiem jest brak obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej. Ten przepis wejdzie w życie dopiero po 24 miesiącach od opublikowania go w Dzienniku Ustaw.

źródło: auto-swiat.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (18)