Trwa ładowanie...
dzdka41

Zmiany na mapach. Jest nowe morze

Indonezja nadała obszarowi w sąsiedztwie archipelagu Wysp Natuna nową nazwę. Celem nie jest chęć promocji regionu, ale polityczne zaakcentowanie praw do tego akwenu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zatoka Serasan w archipelagu Wysp Natuna.
Zatoka Serasan w archipelagu Wysp Natuna. (Wikimedia Commons CC BY, Fot: a_rabin)
dzdka41

Do tej pory była to tylko część Morza Południowochińskiego. Od teraz to już Morze Północnonatuńskie (North Natuna Sea). Nową mapę zaprezentował w Dżakarcie wiceminister spraw zagranicznych Indonezji zajmujący się sprawami morskimi Arif Havas Oegroseno.

Obserwatorzy podkreślają fakt, iż decyzja władz Indonezji sugeruje wzmocnienie stanowiska przeciwko rosnącym roszczeniom terytorialnym Chin w regionie Morza Południowochińskiego. W środę minął rok od werdyktu Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze w sprawie między Filipinami a Chinami o przynależność terytorialną spornych archipelagów. Trybunał całkowicie odrzucił chińskie roszczenia.

Zobacz też: To najbardziej zanieczyszczona wyspa świata

dzdka41

Bogactwo pod dnem

Podczas prezentacji nowej mapy wiceminister Oegroseno podkreślił, iż nowa nazwa idzie w parze z wykorzystaniem terenu i że północna cześć indonezyjskiej strefy ekonomicznej to akwen, na którym prowadzi się wydobycie ropy i gazu.

Rzecznik MSZ Chin Geng Shuang oświadczył, iż strona chińska nic nie wie na temat decyzji władz Indonezji i że nazwa Morze Południowochińskie jest szeroko znana i rozumiana na świecie.

dzdka41

- Proces nadawania nowych nazw przez niektóre kraje jest całkowicie pozbawiony sensu - dodał Geng, twierdząc, iż Pekin ma nadzieję na osiągnięcie w tej kwestii z Dżakartą kompromisu, by zachować obecną sytuację w regionie morza, którą określił jako dobrą. - Jej osiągnięcie nie przyszło łatwo - stwierdził Geng.

Chińskie roszczenia

dzdka41

Chiny zgłaszają pretensje do większości terenu Morza Południowochińskiego, przez które rocznie przepływają towary i surowce szacowane na ponad 5 bln dolarów. Roszczenia terytorialne dotyczą Wysp Paracelskich oraz Spratly i od lat wywołują konflikty z krajami regionu, głównie z Wietnamem, Filipinami, Brunei i Tajwanem, a także w mniejszym stopniu z Malezją i Indonezją.

Indonezja pozostaje państwem niezaangażowanym bezpośrednio w konflikt terytorialny z Chinami, jednak dotychczas bardzo wyraźnie broniła praw do wyłączności połowów oraz eksploatacji przynależnej jej części akwenu. Co pewien czas rząd w Dżakarcie oficjalnie zlecał niszczenie łodzi rybackich należących do państw nierespektujących morskich granic.

Wyspy Natuna zostały uznane w 2016 roku za kluczowe dla indonezyjskiego bezpieczeństwa jako "brama na północ", a w regionie umieszczono dodatkowe instalacje wojskowe.

dzdka41

Źródło: PAP, bbc.com

Podziel się opinią

Share

dzdka41

dzdka41
dzdka41
Więcej tematów