Zmiana w pogodzie. "Układ Omega" nad Polską
Przedwiośnie z temperaturami sięgającymi 13 st. C - taką pogodę zapowiadają prognozy na weekend. Przed nami jeszcze środowy akcent ze śniegiem, ale później czeka nas zmiana, która pozwala myśleć o powolnym żegnaniu zimy.
12.02.2019 | aktual.: 12.02.2019 11:27
Wydawać by się mogło, że zima nie szykuje dla nas żadnych pozytywnych niespodzianek. Za oknami wielu miast panuje raczej szara i brudna pogoda. Jedynie w górach mamy jeszcze do czynienia z prawdziwą i śnieżną zimą.
We wtorek rano najzimniej było na Śnieżce oraz Kasprowym Wierchu. Notowano tam odpowiednio ok. -8 oraz -12 st. C. Pozostała część Polski pozostawała "w czapie niskiej chmury" przy temperaturze około 0 st C.
Z dnia na dzień sytuacja powinna się zmieniać na lepsze. O ile w środę nad Polską spodziewać się można jeszcze frontu atmosferycznego z opadami śniegu, który będzie przechodził w opady śniegu z deszczem oraz deszczu, to już prawdopodobnie pod koniec tego tygodnia do Polski winna wrócić wyżowa, stabilna i bezdeszczowa pogoda.
Wszystko za sprawą umacniającego się dość rozległego wyżu, który umiejscowiony jest mniej więcej na pograniczu Francji oraz Niemiec.
Już niebawem zablokuje on cyrkulację zachodnią i północną, a uruchomi południową. Po jego wschodniej i zachodniej stronie pozostaną niże.
W weekend ponad 13 st. C
Taki układ w meteorologii ma nazwę “Układ Omega”. Dla nas oznacza to przede wszystkim ocieplenie.
W weekend oraz nadchodzącym tygodniu możliwe, że w niektórych regionach Polski zachodniej i południowo zachodniej temperatura przekroczy 10 st C. Dodatkowo taki układ spowoduje, iż niebo się rozpogodzi. Nie jest wykluczone, że w wielu miejscach chmur nie będzie wcale. Warunki do uprawiania wszelakiej turystyki, jak i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu będą niemal idealne.
Nawet kilkanaście dni
Ważną informacją jest to, że tego typu układ nad Europą środkową może utrzymywać się przez kilka, lub kilkanaście dni.
Wstępne prognozy zakładają utrzymanie się stabilnego i ciepłego przedwiośnia na okres tygodnia. Nie jest wykluczone, że taki stan rzeczy potrwa jeszcze dłużej. Czas pokaże. Już dziś przygotujmy się na prawdopodobne “uderzenie” umiarkowanego ciepła, w którym wielu z nas po zimowym letargu szybko ożyje.
Taka pogoda sprawia, że przybierają rzeki i potoki. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił alerty hydrologiczne 2 stopnia w rejonie zlewni rzek wpadających do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego w woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim.
Zwiastun wiosny
Do żegnania zimy szykuje się także przyroda. W Bieszczadach zakwitły pierwsze śnieżyczki przebiśniegi, które zwykle zwiastują nadejście wiosny - podaje Polsat News. Zdjęcia i nagrania symbolu wiosny opublikowali leśnicy z Nadleśnictwa Baligród.
Leśnicy mówią, że odnaleziona śnieżyczka jest najprawdopodobniej pierwszą w tym roku w Bieszczadach.
Warto dodać, że według wstępnych prognoz przed nami nawet trzy tygodnie przedwiośnia. Cieplejszy pod względem średnich temperatur ma być tegoroczny marzec, a w Wielkanoc szykuje się ponad 20 st. C.
Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl