Trwa ładowanie...

Zmiana w pogodzie. "Układ Omega" nad Polską

Przedwiośnie z temperaturami sięgającymi 13 st. C - taką pogodę zapowiadają prognozy na weekend. Przed nami jeszcze środowy akcent ze śniegiem, ale później czeka nas zmiana, która pozwala myśleć o powolnym żegnaniu zimy.

Zmiana w pogodzie. "Układ Omega" nad PolskąŹródło: Twitter.com/Windy.com/screen
d76dr86
d76dr86

Wydawać by się mogło, że zima nie szykuje dla nas żadnych pozytywnych niespodzianek. Za oknami wielu miast panuje raczej szara i brudna pogoda. Jedynie w górach mamy jeszcze do czynienia z prawdziwą i śnieżną zimą.

We wtorek rano najzimniej było na Śnieżce oraz Kasprowym Wierchu. Notowano tam odpowiednio ok. -8 oraz -12 st. C. Pozostała część Polski pozostawała "w czapie niskiej chmury" przy temperaturze około 0 st C.

Z dnia na dzień sytuacja powinna się zmieniać na lepsze. O ile w środę nad Polską spodziewać się można jeszcze frontu atmosferycznego z opadami śniegu, który będzie przechodził w opady śniegu z deszczem oraz deszczu, to już prawdopodobnie pod koniec tego tygodnia do Polski winna wrócić wyżowa, stabilna i bezdeszczowa pogoda.

Twitter,com/wetterpate.de/screen
Źródło: Twitter,com/wetterpate.de/screen

Wszystko za sprawą umacniającego się dość rozległego wyżu, który umiejscowiony jest mniej więcej na pograniczu Francji oraz Niemiec.

d76dr86

Już niebawem zablokuje on cyrkulację zachodnią i północną, a uruchomi południową. Po jego wschodniej i zachodniej stronie pozostaną niże.

W weekend ponad 13 st. C

Taki układ w meteorologii ma nazwę “Układ Omega”. Dla nas oznacza to przede wszystkim ocieplenie.

W weekend oraz nadchodzącym tygodniu możliwe, że w niektórych regionach Polski zachodniej i południowo zachodniej temperatura przekroczy 10 st C. Dodatkowo taki układ spowoduje, iż niebo się rozpogodzi. Nie jest wykluczone, że w wielu miejscach chmur nie będzie wcale. Warunki do uprawiania wszelakiej turystyki, jak i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu będą niemal idealne.

WP/Cumulus
Źródło: WP/Cumulus

Nawet kilkanaście dni

Ważną informacją jest to, że tego typu układ nad Europą środkową może utrzymywać się przez kilka, lub kilkanaście dni.

d76dr86

Wstępne prognozy zakładają utrzymanie się stabilnego i ciepłego przedwiośnia na okres tygodnia. Nie jest wykluczone, że taki stan rzeczy potrwa jeszcze dłużej. Czas pokaże. Już dziś przygotujmy się na prawdopodobne “uderzenie” umiarkowanego ciepła, w którym wielu z nas po zimowym letargu szybko ożyje.

Taka pogoda sprawia, że przybierają rzeki i potoki. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił alerty hydrologiczne 2 stopnia w rejonie zlewni rzek wpadających do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego w woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Zwiastun wiosny

Do żegnania zimy szykuje się także przyroda. W Bieszczadach zakwitły pierwsze śnieżyczki przebiśniegi, które zwykle zwiastują nadejście wiosny - podaje Polsat News. Zdjęcia i nagrania symbolu wiosny opublikowali leśnicy z Nadleśnictwa Baligród.

d76dr86

Leśnicy mówią, że odnaleziona śnieżyczka jest najprawdopodobniej pierwszą w tym roku w Bieszczadach.

Warto dodać, że według wstępnych prognoz przed nami nawet trzy tygodnie przedwiośnia. Cieplejszy pod względem średnich temperatur ma być tegoroczny marzec, a w Wielkanoc szykuje się ponad 20 st. C.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Austriacki biznesmen oskarżający Kaczyńskiego stawił się w warszawskiej prokuraturze

d76dr86
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d76dr86
Więcej tematów