Trwa ładowanie...

Zmiana ordynacji do komisji. Jest decyzja Sejmu

Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu Prawa i Sprawiedliwości ws. zmian w kodeksie wyborczym. Dokument trafił do komisji nadzwyczajnej.
Share
Zdaniem ekspertów zmiany szykowane przez PiS mogą doprowadzić do paraliżu najbliższego głosowania.
Zdaniem ekspertów zmiany szykowane przez PiS mogą doprowadzić do paraliżu najbliższego głosowania.Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Adam Stępień
dzk08r5

Sejm przeprowadził pierwsze czytanie projektu w czwartek. O odrzucenie dokumentu wnioskowała opozycja: posłowie PO, Nowoczesnej, PSL i koła Unia Europejskich Demokratów. Krytycznie o planowanych zmianach wypowiadali się również posłowie Kukiz'15.

Przeciwko wnioskowi o odrzucenie projektu było 235 posłów, a poparło go 199. W głosowaniu nie brało udziału 26 posłów.

Wcześniej parlamentarzyści opozycji zarzucili PiS chęć upartyjnienia wyborówy. - Dlaczego manipuluje przy ordynacji na krótko przed wyborami? - pytał poseł Jacek Protas (PO).

dzk08r5

- Przeproście Polaków za donoszenie do Europy i opowiadanie, że wybory były fałszowane - mówił z kolei lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, a Jacek Protasiewicz (UED) ocenił, że autorzy projektu powinni się wstydzić.

Co planuje PiS?

PiS chce wprowadzić dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Planuje też likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW-ów) w wyborach do rad gmin. Projekt zakłada również zmniejszenie liczbę mandatów w okręgach wyborczych do rad powiatów i sejmików województw.

dzk08r5

Politycy obozu rzadzącego planują równeż reformę Państwowej Komisji Wyborczej. Zdaniem ekspertów zmiany mogą doprowadzić do paraliżu najbliższego głosowania.

dzk08r5

Podziel się opinią

Share
dzk08r5
dzk08r5
Więcej tematów