PublicystykaZmiana na fotelu premiera? Mnożą się scenariusze

Zmiana na fotelu premiera? Mnożą się scenariusze

Jarosław Kaczyński premierem? Jak przekonuje nasz rozmówca, za obecnej kadencji nie było równie blisko realizacji podobnego scenariusza. Tym bardziej, że według sondażu dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna aż 43 proc. ankietowanych negatywnie ocenia Beatę Szydło w roli szefa polskiego rządu.

Zmiana na fotelu premiera? Mnożą się scenariusze
Źródło zdjęć: © East News
Katarzyna Bogdańska

Jak twierdzi w rozmowie z Wirtualną Polską dobrze zorientowany prawicowy polityk, choć Jarosław Kaczyński nadal się zastanawia, nigdy nie był bliżej podjęcia tej kluczowej decyzji.

- Jest wyraźnie zniecierpliwiony, a z objęciem funkcji premiera nie może przecież czekać wiecznie - przekonuje rozmówca.

Szydło potwierdza: będzie rekonstrukcja

Rano na antenie TVN24 premier Beata Szydło potwierdziła, że wkrótce dojdzie do rekonstrukcji rządu. O konkretnych decyzajch ma jednak poinformować w ciągu kilkunastu dni.

Jak to wygląda w naszym sondażu? Przypomnijmy

To oczywiście w większości sympatycy PiS pozytywnie zaopiniowali Beatę Szydło w roli premiera, bo aż 69 proc. Wśród nich negatywną opinię wydało 19 proc. respondentów.

Najbardziej krytyczni byli zwolennicy Nowoczesnej. Aż 98 proc. oceniło Beatę Szydło negatywnie. Wśród obozu Kukiz'15 i PO również większość badanych skrytykowała premier.

Obraz
© WP.PL

Mało znani ministrowie

Gdy natomiast spytaliśmy ankietowanych, którzy znają ministrów choćby ze słyszenia, najczęściej padało nazwisko Zbigniewa Ziobry. 68 proc. kojarzy pana ministra.

Nieco mniej, bo 66 proc. respondentów zna Antoniego Macierewicza. Dalej w odpowiedziach padały nazwiska Jarosława Gowina (58 proc.), Mateusza Morawieckiego (51 proc.), Mariusza Błaszczaka (49 proc.), Jana Szyszko (49 proc.) i Witolda Waszczykowskiego (41 proc.).

Mimo że wyjątkowo głośno jest w ostatnim czasie o reformie edukacji, o pani minister Annie Zalewskiej słyszało jedynie 40 proc. badanych. Jedynie 33 proc. respondentów słyszało też o innej minister, której praca bezpośrednio wpływa na Polaków - minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiecie Rafalskiej.

Na szarym końcu znalazło się nazwisko Krzysztofa Tchórzewskiego, ministra energii.

Macierewicz już nie jest najgorszym ministrem?

Do tej pory chyba we wszystkich sondażach najgorsze oceny zbierał minister Antoni Macierewicz. Tu nastąpiła zmiana.

Na pytanie, jak ogólnie oceniasz ministrów w rządzie Beaty Szydło, najgorsze noty zebrał Jan Szyszko. 67 proc. oceniło jego pracę negatywnie. Protesty w Puszczy Białowieskiej z pewnością mają duże znaczenie w ocenie ministra.

Przy nazwisku Macierewicza odpowiedź "negatywnie" zaznaczyło 58 proc. badanych.

- Pierwsi dwaj ministrowie to ewidentne PR-owe kule u nogi Beaty Szydło - komentuje dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Z kolei najwięcej ocen pozytywnych zebrała minister cyfryzacji Anna Streżyńska (85 proc.). Jedynie 5 proc. badanych oceniło panią minister negatywnie.

Obraz
© WP.PL

Czy w takim razie Beata Szydło powinna dokonać rekonstrukcji rządu?

Aż 56 proc. ankietowanych uważa, że pani premier powinna wymienić niektórych ministrów. Przeciwnego zdania jest jedynie 15 proc.

Nawet wśród sympatyków PiS odpowiedź "tak" zaznaczyła większość - 45 proc. badanych, "nie" 35 proc.

W obozach partii opozycyjnych różnice były dużo większe. Wśród wyborców Nowoczesnej jedynie 1 proc. nie widzi konieczności rekonstrukcji rządu. Niewiele więcej w PO - 4 proc. i Kukiz'15 - 11 proc.

Kto do wymiany?

Według 78 proc. ankietowanych to Jan Szyszko powinien zniknąć z rządu. Drugie miejsce w tej kategorii zajmuje Antoni Macierewicz. Jego odejścia domaga się 77 proc. respondentów.

Za usunięciem z rządu Witolda Waszczykowskiego opowiedziało się 58 proc. badanych. Najmniej osób wymieniło nazwisko ministra sportu i turystyki Witolda Bańki.

Obraz
© WP.PL

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 22 - 25 września 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1047). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)