Trwa ładowanie...

Zmiana granicy morskiej między Chile a Peru

Zmienia się morska granica między Chile a Peru. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze zaakceptował cześć żądań Peru.
Share
Port w miejscowości Arica
Port w miejscowości AricaŹródło: PAP/EPA, Fot: Felipe Trueba
dmgnu9r

Decyzją Trybunału utrzymuje się dotychczasowa równoległa granica na długości 80 mil. Na kolejnych 120 milach ocean przetnie jednak równoodległa linia, dzieląca Pacyfik na korzyść Peru.

Komentatorzy w Chile są dość ostrożni w ocenie wyroku, unikając nazywania go porażka Chile. Mówią raczej o salomonowym rozwiązaniu. Z jednej strony wyrażają rozgoryczeni utratą części Pacyfiku, z drugiej strony podkreślają, że Chile zatrzymało przybrzeżną, rybacka strefę oceanu. Sami rybacy, mieszkający w rejonie Arica na północy kraju, odebrali to werdykt jako przegraną, wywieszając czarne flagi.

Peruwiańskie media mówią natomiast o wygranej. Choć nie uznano wszystkich żądań kraju, Trybunał w Hadze zaakceptował ich znaczną cześć.

Jak na razie ani prezydent Chile Sebastian Pinera, ani Peru Ollanta Humala nie skomentowali decyzji Trybunału. W poprzednich oświadczeniach, jeszcze przed wyrokiem, obydwaj zgodzili się jednak na bezwarunkowe przestrzeganie decyzji.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości składa się z 15 niezawisłych sędziów wybieranych na dziewięcioletnie kadencje. Decyzje podejmowane są większością głosów.

dmgnu9r

Podziel się opinią

Share
dmgnu9r
dmgnu9r
Więcej tematów