Zmiana czasu 2020. Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?
Zmiana czasu 2020 z letniego na zimowy zbliża się wielkimi krokami. Choć w październiku zyskamy godzinę, to jednak nie wszyscy mają powody do radości. Zmiana czasu nie pozostaje bez wpływu na zdrowie.
04.10.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:04
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zmiana czasu 2020. W październiku przechodzimy z czasu letniego na zimowy
Zmiana czasu nie pozostaje bez wpływu na nasze samopoczucie. Wiele osób ma poważny problem z dostosowanie się do zmian. Choć zwykle to zmiana czasu z zimowego na letni i strata jednej godziny w ciągu doby ma poważniejsze konsekwencje dla zdrowia, to jednak i przestawienie zegarków na czas zimowy w październiku nie jest bez znaczenia dla organizmu. Jak się okazuje, dodatkowa godzina w ciągu doby również może mieć wpływ na zdrowie.
Zmiana czasu 2020. Kiedy przestawiamy zegarki?
Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się co roku końcem października. I tak w ostatni weekend miesiąca, dokładnie w nocy z 24 na 25 października przesuniemy wskazówki zegarka wstecz, z godziny 3:00 na 2:00. tym samym zyskamy dodatkową godzinę.
Niestety, nie wszyscy będą mogli spać o godzinę dłużej podczas zmiany czasu 2020. Osoby pracujące na nocną zmianę w momencie zmiany czasu z letniego na zimowy, będą pracowały o godzinę dłużej. Oczywiście - według Kodeksu pracy – jest to godzina nadliczbowa, za którą przysługuje albo odbiór wolnego, albo dodatkowe wynagrodzenie. Niemniej pracujące podczas zmiany czasu 2020 osoby po pracy będą bardziej zmęczone, a ich organizm w ciągu najbliższych dni będzie musiał zregenerować się po zwiększonym wysiłku. Przystosowanie się do zmian u jednych trwa kilka dni, u innych nawet kilkanaście.
Zmiana czasu 2020. Negatywne skutki dla zdrowia
Zmiana czasu zawsze powoduje zaburzenie rytmu dobowego organizmu. Jakie może to mieć skutki?
- Senność w ciągu dnia.
- Problemy z zasypianiem wieczorem.
- Zmęczenie.
- U niektórych osób pojawiają się silne bóle głowy.