Trwa ładowanie...
d268kev

Zmarła laureatka Pokojowej Nagrody Nobla

Kenijska laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2004 r. i działaczka ekologiczna walcząca z dewastacją lasów afrykańskich Wangari Maathai zmarła w szpitalu w Nairobi, gdzie leczyła się na raka - podała jej organizacja Ruch Zielonego Pasa.

Share
d268kev

71-letnia Maathai zasłynęła jako inicjatorka "Ruchu Zielonego Pasa". Dzięki niej zasadzono w Afryce ponad 30 mln drzew. Działała także w obronie praw kobiet i wolności obywatelskich. Zasiadała w kenijskim parlamencie.

"Z wielkim smutkiem Ruch Zielonego Pasa informuje o odejściu swojej założycielki i przewodniczącej, prof. Wangari Muta Maathai, zmarłej po długiej chorobie, z którą dzielnie walczyła" - podała organizacja w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej.

"Prof. Maathai zmarła 26 września 2011 roku w Nairobi. Byli przy niej jej rodzina i bliscy" - dodano w informacji podpisanej przez dyrektora wykonawczego organizacji Karanja Njoroge.

Wangari Maathai, która była również wykładowczynią weterynarii, zyskała międzynarodową sławę dzięki kampanii przeciwko rządowym planom wycinania kenijskich lasów pod koniec lat 80. i na początku 90.

Była pierwszą kobietą w Afryce wschodniej i środkowej, która uzyskała doktorat. Urodzona w 1940 roku w Nyeri w Kenii, studiowała nauki przyrodnicze w USA, Niemczech i na uniwersytecie w Nairobi. Na tej uczelni uzyskała doktorat w 1971 r.

d268kev
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d268kev
d268kev
Więcej tematów