Trwa ładowanie...
dwxr9s2
dwxr9s2

Zmarła laureatka Pokojowej Nagrody Nobla

Kenijska laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2004 r. i działaczka ekologiczna walcząca z dewastacją lasów afrykańskich Wangari Maathai zmarła w szpitalu w Nairobi, gdzie leczyła się na raka - podała jej organizacja Ruch Zielonego Pasa.
Share
dwxr9s2

71-letnia Maathai zasłynęła jako inicjatorka "Ruchu Zielonego Pasa". Dzięki niej zasadzono w Afryce ponad 30 mln drzew. Działała także w obronie praw kobiet i wolności obywatelskich. Zasiadała w kenijskim parlamencie.

"Z wielkim smutkiem Ruch Zielonego Pasa informuje o odejściu swojej założycielki i przewodniczącej, prof. Wangari Muta Maathai, zmarłej po długiej chorobie, z którą dzielnie walczyła" - podała organizacja w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej.

"Prof. Maathai zmarła 26 września 2011 roku w Nairobi. Byli przy niej jej rodzina i bliscy" - dodano w informacji podpisanej przez dyrektora wykonawczego organizacji Karanja Njoroge.

dwxr9s2

Wangari Maathai, która była również wykładowczynią weterynarii, zyskała międzynarodową sławę dzięki kampanii przeciwko rządowym planom wycinania kenijskich lasów pod koniec lat 80. i na początku 90.

Była pierwszą kobietą w Afryce wschodniej i środkowej, która uzyskała doktorat. Urodzona w 1940 roku w Nyeri w Kenii, studiowała nauki przyrodnicze w USA, Niemczech i na uniwersytecie w Nairobi. Na tej uczelni uzyskała doktorat w 1971 r.

dwxr9s2

Podziel się opinią

Share
dwxr9s2
dwxr9s2
Więcej tematów