PolskaZmarł wybitny chirurg prof. Jacek Puchała

Zmarł wybitny chirurg prof. Jacek Puchała

W Krakowie zmarł w piątek prof. Jacek Puchała, wybitny chirurg, specjalista leczenia oparzeń. Od 27 lat pracował w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu. Przegrał walkę z chorobą nowotworową.

Zmarł wybitny chirurg prof. Jacek Puchała
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Bednarczyk

27.05.2011 | aktual.: 07.06.2018 15:13

- Był człowiekiem ogromnej siły i niezłomnego charakteru. Wierzyliśmy, że uda mu się przezwyciężyć chorobę, choć czuł się źle. Liczyliśmy, że i tym razem dokona czegoś niezwykłego - powiedziała rzeczniczka Dziecięcego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - Prokocimiu Magdalena Oberc.

- To ogromna starta nie tylko dla naszego szpitala, ale dla całego świata medycyny, bo prof. Puchała wytyczał nowe ścieżki w leczeniu oparzeń - podkreśliła Oberc.

Prof. Jacek Puchała w krakowskim szpitalu był ordynatorem Oddziału Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Oparzeń i kierownikiem Dziecięcego Centrum Oparzeniowego.

W 2009 r. otrzymał międzynarodową nagrodę imienia Giuseppe Whitakera, przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie leczenia oparzeń przez radę chirurgów oparzeniowych z całego świata wraz ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO).

Prof. Puchała był w Polsce pionierem wszczepiania tzw. integry, czyli "sztucznej skóry", która w leczeniu oparzeń skraca czas rekonwalescencji i pozwala na zminimalizowanie szpecących blizn. Pierwszy w kraju zastosował i rozpowszechnił radykalne i głębokie wycinanie poparzonych obszarów skóry metodą Zory Janzekovic.

Wraz z prof. Mikołajem Spodarykiem tworzył krakowską szkołę leczenia oparzeń - zaawansowane leczenie chirurgiczne było łączone z leczeniem żywieniowym.

Pomagał małym pacjentom z całego kraju - dzieciom z rozległymi poparzeniami, rozszczepieniem wargi i podniebienia, wrodzonymi i nabytymi deformacjami czaszkowo-mózgowo-twarzowymi.

Prof. Puchała był specjalistą II st. w chirurgii dziecięcej i specjalistą w chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej. Był członkiem Zarządu Głównego European Burns Association - EBA (2003-2005), a potem sekretarzem tej organizacji (2005-2007). W kadencji 2008 -2011 był sekretarzem generalnym European/ International Club for Pediatric Burns (ECPB). Był wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń - PTLO i prezesem Polskiego Towarzystwa Mikrochirurgii, członkiem - założycielem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran.

Był laureatem wielu nagród m.in. nagrody "Per aspera ad astra" Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych, medalu "Serce za Serce" przyznanego przez Fundację Prometeusz i Orderu Uśmiechu.

Źródło artykułu:PAP
chirurgnowotwórśmierć
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (106)