Trwa ładowanie...
d2ol3b3

Zmarł prof. Zdzisław Czeszejko-Sochacki

Zdzisław Czeszejko-Sochacki (po prawej) (PAP/Adam Urbanek)
Zmarł prof. Zdzisław Czeszejko-Sochacki, jeden z najbardziej znanych adwokatów w Polsce, sędzia Trybunału Konstytucyjnego od 1993 do 2001 roku, ostatnio członek Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. W latach 80. profesor Czeszejko - Sochacki był posłem na Sejm oraz ambasadorem w Bernie.

d2ol3b3
d2ol3b3

Urodził się w 1927 roku na Wołyniu. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, tam także obronił rozprawę doktorską. Tytuł doktora habilitowanego uzyskał w 1988 roku w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. W 1998 otrzymał tytuł profesora.

Był posłem na Sejm VIII kadencji w latach 1980-1985 oraz przewodniczącym komisji odpowiedzialności konstytucyjnej. Następnych pięć lat spędził w Bernie, gdzie pełnił funkcję ambasadora.

W latach 1972-1981 pełnił funkcję prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej. W latach 80. był prezesem Zarządu Głównego Zrzeszenia Prawników Polskich, w którym nastepnie przewodniczył komisji prawa konstytucyjnego. Działał w wielu krajowych i międzynarodowych organizacjach prawniczych, m.in. jako prezes Towarzystwa Badawczego Prawa Europejskiego oraz członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Legislacyjnego.

Przez wiele lat prowadził prywatną kancelarię adwokacką. Występował w wielu głośnych procesach. W 1993 roku z rekomendacji SLD został wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego, w którym zasiadał do 2001 roku. Od marca był jednym z 15 członków IX kadencji Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów.

Był autorem 39 monografii i studiów oraz ponad 100 innych publikacji naukowych, głównie z zakresu prawa konstytucyjnego oraz karnego. Pisał także o wymiarze sprawiedliwości i adwokaturze.

Syn prof. Czeszejko-Sochackiego, Krzysztof Czeszejko-Sochacki, jest szefem Kancelarii Sejmu. (jask)

d2ol3b3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ol3b3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj