Zmarł popularyzator nauki profesor Hans Rosling

Zmarł Hans Rosling - szwedzki badacz, profesor zdrowia międzynarodowego w Instytucie Karolinska w Sztokholmie, popularyzator nauki. W 2009 roku został umieszczony na liście stu czołowych myślicieli świata, opracowanej przez czasopismo "Foreign Policy". Miał 68 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarł popularyzator nauki profesor Hans Rosling
(Wikipedia, Fot: Pieter Kuiper)

W 1981 roku Hans Rosling odkrył w Afryce ognisko choroby porażeniowej konzo. Badania z tym związane pozwoliły mu uzyskać stopień doktora na uniwersytecie w Uppsali. Spędził dwie dekady, badając ogniska tej choroby na odosobnionych obszarach Czarnego Lądu.

Badania Roslinga skupiały się również na innych powiązaniach między rozwojem gospodarczym, rolnictwem, ubóstwem i zdrowiem w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej. Był doradcą w kwestiach zdrowotnych dla WHO, UNICEF-u i agencji pomocowych.

Wspólnie ze swoim synem i synową założył Fundację Gapminder. Wynikiem działania fundacji jest Trendalyzer - oprogramowanie, które międzynarodowe statystyki przedstawia w formie ruchomych, interaktywnych wykresów. Celem Trendalyzera jest promocja obrazu świata opartego na faktach, a nie stereotypach, poprzez wykorzystanie i zrozumienie wolnodostępnych, publicznych statystyk.

Hans Rosling wykorzystywał Trendalyzer podczas swoich prelekcji. Interaktywne animacje są dostępne za darmo na stronie fundacji.

Profesor Rosling był również znany ze swojej oryginalnej pasji - połykania mieczy.

Zobacz także: Największe odkrycia 2016

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.