Trwa ładowanie...
francja
05-08-2007 22:05

Zmarł kardynał Jean-Marie Lustiger

Kardynał Jean-Marie Lustiger, były
arcybiskup Paryża, zmarł w wieku 80 lat - podały
francuskie źródła rządowe.

Share
Zmarł kardynał Jean-Marie LustigerŹródło: AFP
d1q2kia

Kardynał Lustiger zmarł w ośrodku opieki paliatywnej, gdzie przebywał od kwietnia tego roku.

Mówił o sobie, że jest "kardynałem, Żydem i synem emigranta". Urodził się w 1926 roku w Paryżu w żydowskiej rodzinie pochodzącej z Polski. Przyjął chrzest w wieku 14 lat, święcenia kapłańskie otrzymał w 1954 roku. W 1981 roku został arcybiskupem Paryża, a dwa lata później papież Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej.

Od samego początku kapłaństwa za jedno ze swoich głównych zadań kardynał Lustiger uznawał ewangelizację zlaicyzowanej Francji. Jako arcybiskup Paryża przyczynił się do ożywienia działalności Kościoła w środowiskach wielkomiejskich i radykalnie zreformował paryskie seminarium duchowne.

d1q2kia

Był bliskim współpracownikiem Jana Pawła II. Wielokrotnie pełnił rolę wysłannika i doradcy papieża. Towarzyszył mu w pielgrzymkach m.in. do Polski. We Francji organizował akcję pomocy dla "Solidarności".

Uważany był za głównego autora zbliżenia Kościoła katolickiego i judaizmu. Podkreślał wspólne korzenie tych religii i wyrażał nadzieję, że kiedyś obie się do siebie zbliżą.

Był autorem wielu prac poświęconych religii i wierze. W 1995 roku został członkiem Akademii Francuskiej, zrzeszającej najwybitniejszych ludzi nauki i kultury.

W 2005 roku po 24 latach odszedł z paryskiego arcybiskupstwa.

d1q2kia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q2kia
d1q2kia
Więcej tematów