Trwa ładowanie...
d2o9ep3

Zmarł grafik i plakacista Julian Pałka

W nocy z czwartku na piątek zmarł w Warszawie Julian Pałka - grafik i plakacista, dwukrotny rektor warszawskiej ASP - poinformowała Europejska Akademia Sztuk w Warszawie, gdzie artysta wykładał od 1993 roku.
Share
d2o9ep3

Julian Pałka w 1953 roku podjął pracę pedagogiczną na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych - dwukrotnie pełnił funkcję jej rektora..

Od 1993 roku kierował Katedrą Projektowania Graficznego w warszawskiej Europejskiej Akademii Sztuk (pierwszy rocznik studentów podjął kształcenie na tej uczelni w październiku 1992 roku).

Zajmował się plakatem, grafiką wydawniczą i typografią, projektowaniem przestrzennym i wystawiennictwem. Brał udział w wielu polskich i zagranicznych wystawach. Był współtwórcą polskiej szkoły plakatu. Zajmował się także m.in. projektowaniem pawilonów polskich na targach międzynarodowych.

d2o9ep3

Był współautorem Międzynarodowego pomnika męczeństwa (1967), na terenie byłego obozu w Oświęcimiu-Brzezince. W 1979 roku zaprojektował pomnik "Barykada Września".

Otrzymał wiele wyróżnień, m.in. II nagrodę na Ogólnopolskiej Wystawie Ilustracji, Plakatu i Drobnych Form w 1955 roku, I nagrodę za plakat z okazji Światowego Kongresu Pokoju w Helsinkach oraz dwa złote medale za plakaty - na Ogólnopolskim Biennale w Katowicach w 1967 roku i rok później Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie. (an)

d2o9ep3

Podziel się opinią

Share
d2o9ep3
d2o9ep3
Więcej tematów