Trwa ładowanie...

Żłobki i przedszkola tylko dla zaszczepionych?

Senackie komisje samorządu terytorialnego i administracji publicznej, ustawodawcza oraz zdrowia, chcą przejąć obywatelski projekt inicjatywy ustawodawczej "Szczepimy, bo myślimy". Przewiduje on obowiązek przedstawienia zaświadczenia o zaszczepieniu dzieci przed przyjęciem do przedszkoli - informuje portal Prawo.pl.
Share
"Adaptacji w przedszkolu nie da się odwołać",  pisze wzburzona psycholożka
"Adaptacji w przedszkolu nie da się odwołać", pisze wzburzona psycholożkaŹródło: Unsplash.com, Fot: CDC
d42iup3

Projekt zakłada, że jednym z kryteriów przyjęcia dziecka do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego będzie okazanie oświadczenia. To na nim znajdować miałoby się potwierdzenie posiadania przez dziecko kandydujące do przedszkola szczepień ochronnych lub zaświadczenie potwierdzające przeciwwskazania do szczepień, które przeprowadzane są zgodnie z harmonogramem wynikającym z obowiązujących przepisów.

Według projektu, na szczepienia dzieci miałby prowadzić i kierować na szczepienia lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska stwierdził podczas dyskusji w Senacie, że projekt zasługuje na poparcie, chociaż niektóre jego fragmenty wymagają doprecyzowania.

d42iup3

Żłobki i przedszkola tylko dla zaszczepionych?

- Projekt jest dobry i bardzo ważny, szczególnie w momencie epidemii - mówiła senator Beata Małecka-Libera, przewodnicząca Komisji Zdrowia. - Od wielu lat mówimy, jak ważna jest edukacja zdrowotna, która była wypychana na boczne tory przez wiele lat. Teraz mamy tego efekt. Niestety, ruchy antyszczepionkowe nie zrodziły się ot tak, tylko powstały dlatego, że społeczeństwu brakuje tej edukacji - dodawała.

Oprócz senatorów projekt popierają też samorządy. Przewodniczący komisji samorządu senator Zygmunt Frankiewicz, jednocześnie prezes Związku Miast Polskich poinformował, że zna opinię kilkudziesięciu samorządów i korporacji samorządowych i wszystkie te opinie są pozytywne. - Taka regulacja jest pożądana. Ważne jest tylko, żeby doprecyzować, czy te szczepienia miałyby być wymogiem, czy zaleceniem - mówił senator.

Czy ozdrowieńcy powinni być szczepieni? Prof. Simon: "Nie ma przeciwwskazań, żeby podbić poziom przeciwciał"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d42iup3

Podziel się opinią

Share
d42iup3
d42iup3
Więcej tematów