Złe wieści z NASA. Jest podsumowanie 2024 roku
NASA potwierdza, że 2024 r. był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów, z temperaturą o 1,28 st. C. wyższą od średniej z XX wieku.
NASA ogłosiła, że średnia temperatura powierzchni Ziemi w 2024 r. była najwyższa w historii pomiarów. Globalne temperatury były o 1,28 st. C. wyższe od bazowego poziomu z XX wieku, co przewyższa rekord z 2023 r. - Po raz kolejny rekord temperatur został pobity. 2024 r. był najgorętszym rokiem od rozpoczęcia prowadzenia rejestrów w 1880 r. - powiedział administrator NASA Bill Nelson.
Rekordowe temperatury i ich skutki
Naukowcy NASA szacują, że Ziemia w 2024 r. była o ok. 1,47 st. C. cieplejsza niż średnia z połowy XIX wieku. Przez ponad połowę roku średnie temperatury przekraczały 1,5 st. C. powyżej poziomu bazowego. - Porozumienie paryskie w sprawie zmian klimatu określa wysiłki mające na celu utrzymanie wzrostu temperatury poniżej 1,5 st. C. w dłuższej perspektywie - powiedział Gavin Schmidt, dyrektor Goddard Institute for Space Studies.
Trend ocieplenia jest napędzany przez gazy cieplarniane, takie jak dwutlenek węgla i metan. W 2024 r. Ziemia była o 1,47 st. C. cieplejsza niż w XIX wieku. - Już widzimy wpływ w postaci ekstremalnych opadów deszczu, fal upałów i zwiększonego ryzyka powodzi - ostrzegł Schmidt. NASA korzysta z danych z tysięcy stacji meteorologicznych i instrumentów na statkach oraz bojach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Łzy i bezsilność wolontariusza z Kłodzka po powodzi. "To były straszne chwile"
Niezależne analizy NOAA, Berkeley Earth, Hadley Centre i Copernicus Climate Services również potwierdzają, że 2024 r. był najcieplejszy w historii. Każda z tych instytucji stosuje różne metodologie, ale wszystkie wskazują na trwający trend ocieplenia. Pełne dane NASA są dostępne w GISS, laboratorium NASA w Maryland.