Trwa ładowanie...

Koczują na granicy. Ks. Wierzbicki: Wstydzę się za współwyznawców

Od 12 dni na granicy Polski i Białorusi koczuje grupa imigrantów z Afganistanu. Mimo próśb o pomoc, rząd Polski nie pozwala na ich wpuszczenie na teren RP. - Nie bądźmy tak naiwni, że kogoś druty powstrzymają - komentuje ks. prof. Alfred Wierzbicki.

Share
Usnarz Górny. Ks. Alfred Wierzbicki o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej
Usnarz Górny. Ks. Alfred Wierzbicki o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej Źródło: East News, fot: Tomasz Rytych
d281f1l

- Zawsze przed państwem są ludzie. Ci ludzie są już ofiarą Łukaszenki, to ogromny dramat ludzki - mówił w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki, odnosząc się do sytuacji na granicy Polski i Białorusi w Usnarzu Górnym (woj. podlaskie).

Usnarz Górny. Ks. Wierzbicki: sceny na granicy urągają ludzkiej godności

Jak dodał duchowny, "człowiek od człowieka potrzebuje pomocy", a sceny na polsko-białoruskiej granicy "urągają poczuciu człowieczeństwa, ludzkiej godności".

- Mam smutne wrażenie, że trwa w Polsce niegodziwe sprzysiężenie przeciwko uchodźcom - podkreślił ks. Wierzbicki.

Kontrowersyjne słowa wiceszefa MSWiA. Stanowcza reakcja Michała Dworczyka

- Tu chodzi nie tylko o państwo, bo to zwodnicza logika, kiedy mówimy, że dbamy o bezpieczeństwo państwa - zaznaczył etyk i dodał, że nie wolno być naiwnym w kwestii ochrony granic. - Nie bądźmy tak naiwni, że kogoś druty powstrzymają - mówił ks. prof. Alfred Wierzbicki.

d281f1l

Ks. Wierzbicki o sytuacji migrantów. "Wstydzę się za współwyznawców"

Duchowny skrytykował też rolę Kościoła w kwestii polityki migracyjnej. - Chociaż ze strony Kościoła były piękne stwierdzenia, że uchodźca ma twarz Chrystusa, to ja się wstydzę za moich współwyznawców, którzy w uchodźcy widzą wroga - podkreślił ks. Wierzbicki.

W opinii duchownego na granicę do Usnarza Górnego powinien udać się lokalny biskup. - Nie spodziewałem się, że dożyję takiego czasu, kiedy UE będzie bronić humanizmu bardziej niż Kościół - dodał ks. prof. Alfred Wierzbicki.

Usnarz Górny. Tragiczna sytuacja na granicy polsko-bałoruskiej

Na granicy Polski z Białorusią w Usnarzu Górym od 12 dni koczują uchodźcy pochodzenia afgańskiego. Na miejscu przebywa obecnie grupa 32 imigrantów, w tym pięć kobiet i 15-letnia dziewczyna.

Jak podkreślają działacze Fundacji Ocalenie, sytuacja migrantów w Usnarzu Górnym jest tragiczna. Nie mogą wejść do Polski, nie mogą cofnąć się też na Białoruś. Część z uchodźców wykazuje już objawy choroby. Dopiero po interwencji poselskiej udało się dostarczyć im żywność, namioty oraz śpiwory.

d281f1l

- Dopóki nie przekazaliśmy im tego rękami posła Macieja Koniecznego, osoby te powiedziały nam, że przez dobę nie miały wody ani jedzenia. Tak są traktowane - mówiła w czwartek w rozmowie z Wirtualną Polską Kalina Czwarnóg z Fundacji Ocalenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d281f1l

Podziel się opinią

Share
d281f1l
d281f1l
Więcej tematów