Trwa ładowanie...

Zła komisja; prezydent powinien zeznawać

Ponad połowa Polaków źle ocenia prace sejmowej komisji śledczej, badającej aferę Rywina. Z najnowszego sondażu dziennika "Rzeczpospolita" wynika też, że ponad połowa z nas oczekuje, by przed komisją złożył zeznania prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Zła komisja; prezydent powinien zeznawać
d32s4oi
d32s4oi

Prace komisji śledczej dobrze ocenia jedynie 27% Polaków. Źle - aż 59%. Co ciekawe, choć wszystkie elektoraty partyjne oceniają komisję negatywnie, to najwięcej zastrzeżeń mają zwolennicy koalicji SLD - UP (66%). Nieco lepsze, ale także negatywne zdanie o pracach komisji mają sympatycy PO (52% ocenia negatywnie) oraz PiS (57%).

Zdaniem ponad połowy Polaków (53%) przed komisją śledczą powinien stanąć Aleksander Kwaśniewski.

Dziennik przypomnina, że opozycja w komisji śledczej domagała się, by prezydent odpowiedział na pytania komisji. Prezydent zeznawał już w sprawie Rywina w charakterze świadka przed prokuratorem. Okazało się, że wiedział o korupcyjnej propozycji dużo wcześniej, niż to publicznie deklarował. Do wypoczywającego w Juracie prezydenta osiem dni po słynnej konfrontacji Rywin - Michnik - Miller przyjechał naczelny "Gazety Wyborczej", by sprawę omówić. Notkę ze swoją wersją wydarzeń przekazał też prezydentowi sam Rywin.

Szefowa Kancelarii Prezydenta Jolanta Szymanek-Deresz mówiła niedawno, że Aleksander Kwaśniewski raczej nie powinien stawać przed komisją, że wystarczą jego zeznania przed prokuratorem.

O potrzebie wyjaśnienia problemu, czy prezydent, jako głowa państwa, mógłby stanąć przed komisją sejmową, mówił także prof. Marek Safjan, prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Sondaż pokazuje, że najwięcej zwolenników tego, by prezydent stanął przed komisją, jest wśród elektoratu Ligi Polskich Rodzin, PO i PiS. Jedynie większość sympatyków SLD - UP (57%) jest odmiennego zdania. (an)

d32s4oi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32s4oi
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj