Zjednoczeni dla Europy
Najważniejszym zadaniem jest dziś odbudowa
zaufania do polityki europejskiej. Musimy zadbać o to, żeby
wszyscy mogli zrozumieć korzyści z integracji - piszą na łamach
"Gazety Wyborczej" prezydenci Austrii, Finlandii. Łotwy, Niemiec,
Polski, Portugalii i Włoch.
Wyniki referendów we Francji i Holandii wykazały, iż wielu obywateli ma poczucie, że polityka europejska nie spełnia ich oczekiwań. Chociaż w większości popierają oni projekt europejski, jednocześnie są pełni obaw co do sposobu jego urzeczywistnienia - uważają prezydenci.
Unia Europejska powinna regulować jedynie to, co lepiej regulować razem. Potrzebne jej są procedury pozwalające zasypać przepaść pomiędzy decydentami europejskimi i obywatelami ich krajów. Cele traktatu konstytucyjnego - zbliżenie do obywateli, przejrzystość, demokratyzacja i skuteczność - pozostają w mocy. Kwestie dotyczące wszystkich obywateli Europy muszą być omawiane ze wszystkimi obywatelami - przekonują przywódcy krajów na łamach "Gazety Wyborczej".
Wiemy też dobrze, że nasz sukces gospodarczy ma swoje korzenie we wspólnym rynku europejskim. Przyniósł on starszym krajom członkowskim dobrobyt, a nowym stwarza te same możliwości. Chcemy dobrze funkcjonujących rynków w połączeniu ze sprawiedliwością społeczną i równowagą.
Tylko działając razem, narody Europy będą mogły sprostać konkurencji i skutecznie negocjować z krajami takimi jak USA, ale również z Chinami i Indiami(...). Tylko gospodarczo silna i solidarnie zjednoczona Europa będzie w stanie kształtować siły globalizacji, nadając jej wymiar społeczny, który uważamy za niezbędny. W ten sposób stworzymy wzorzec dla całego świata - pisze "Gazeta Wyborcza". (PAP)