Ziobro uderza. "Morawiecki przyznał się do błędu"
Konflikt w obozie Zjednoczonej Prawicy się zaostrza. Zbigniew Ziobro odpowiada na słowa premiera w kwestii reformy sądownictwa. "Traktuję to jako zielone światło dla zmian" - napisał na Twitterze minister sprawiedliwości. To odpowiedź na krytykę resortu, którym kieruje szef Solidarnej Polski, przez premiera Mateusza Morawieckiego.
Napięta atmosfera w rządzie. Minister sprawiedliwości odniósł się do wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. Sprawa dotyczy reform wymiaru sprawiedliwości.
- Po pierwsze, suwerenność stracilibyśmy wtedy, gdyby Rosja zagroziła nam poważnie swoją agresją. Po drugie, jeśli na skutek kryzysu gospodarczego stracilibyśmy sterowność gospodarki. I po trzecie, jeśli totalna opozycja, która w pas się kłania zagranicy, przejęłaby władzę - odpowiedział prezes Rady Ministrów.
Morawiecki mówił w wywiadzie o konieczności "pilnych zmian" w wymiarze sprawiedliwości dotyczących: jak najszybszego doprowadzenia do informatyzacji wymiaru sprawiedliwości, szczególnie ksiąg wieczystych, przyspieszenia procedur sądowych, tak, by obywatele nie czekali na rozstrzygnięcia sądów latami, a także przywrócenia zaufania do tych instytucji. - Takich reform oczekują Polacy, a rozwiązań, które mają do tego doprowadzić, ja oczekuję od Ministerstwa Sprawiedliwości - dodał.
Zdecydowana odpowiedź Ziobry
W czwartek po południu, na słowa premiera zareagował lider Solidarnej Polski. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro napisał na Twitterze, że "premier przyznał się do błędu", jakim było blokowanie reform sądownictwa.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
- Traktuję je jako przyznanie się przez pana premiera do błędu, jakim było blokowanie przez niego przez ostatnie lata dalszej reformy sądownictwa pod naciskiem Unii Europejskiej - powiedział na czwartkowej konferencji Zbigniew Ziobro.
- To jest taka samokrytyka ze strony pana premiera - stwierdził minister sprawiedliwości i dodał, że przyjmuje ją jako "dobry znak" i "zielone światło" dla ustaw dotyczących reformy wymiaru sprawiedliwości. Zdaniem szefa resortu sprawiedliwości najważniejsze są projekty ustawy o spłaszczeniu struktury sądów powszechnych oraz zmiana w Sądzie Najwyższym zakładająca - jak przyznał Ziobro - stworzenie "małego, elitarnego Sądu Najwyższego".
Wymowne życzenia od Ziobry. Poseł ma teorię
Źródło: Gość Niedzielny/PAP/WP