Ziobro składa wniosek do TK ws. unijnego mechanizmu praworządności
- Kieruję dziś do TK wniosek o stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją europejskiego rozporządzenia ws. mechanizmu wiążącego dostęp do środków unijnych z kwestią praworządności - poinformował minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.
23.12.2021 13:46
Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej przypomniał, że resort sprawiedliwości i Solidarna Polska były zdecydowanie przeciwko zgodzie na warunkowe przyjęcie tzw. mechanizmu warunkowości, które ostatecznie przyjął premier Mateusz Morawiecki.
Ziobro uderza w Unię. Składa wniosek do TK
Powiedział, że po dogłębnej analizie prawnej nie ma najmniejszych wątpliwości, że mechanizm warunkowości jest rozwiązaniem jaskrawo sprzecznym z polską konstytucją.
- Dlatego zdecydowałem się dziś złożyć wniosek do polskiego Trybunału Konstytucyjnego, poddając to rozporządzenie o tzw. warunkowości kontroli polskiego sądu konstytucyjnego - poinformował minister sprawiedliwości.
Zobacz także: Zdecydowana reakcja Komorowskiego na słowa Ziobry
- Uważam, że interpretacja rozszerzająca traktatu o funkcjonowaniu UE prowadzi do nadużycia przez organy, które ostatecznie tak zdecydowały się zdefiniować swoje uprawnienia, że w efekcie jest to sprzeczne z duchem i literą traktatów i polskiej konstytucji. Zarzucam sprzeczność z kilkoma zapisami polskiej konstytucji, m.in. z art. 2, 7 i 8 polskiej konstytucji - ocenił minister sprawiedliwości.
- Co jest niezwykle wymowne, poddaję również pod rozwagę Trybunału Konstytucyjnego stanowisko służb prawnych Unii Europejskiej. Wynika z niego, że dla oceny działania traktatów jedynie art. 7 traktatu o Unii Europejskiej przewiduje kompetencje Unii do oceny praworządności - dodał.
Mechanizm praworządności
Zdaniem Zbigniewa Ziobry, interpretacja rozszerzająca przepis Traktatu o Funkcjonowaniu UE prowadzi do nadużycia uprawnień przez organy, które zdecydowały się tak sformułować swoje nowe uprawnienia i w konsekwencji jest sprzeczne - jego zdaniem - z literą i duchem traktatów i polskiej konstytucji.
Rozporządzenie dotyczące mechanizmu wiążącego dostęp do środków unijnych z kwestią praworządności, któremu sprzeciwiała się Polska i Węgry, zostało wynegocjowane między prezydencją niemiecką w Radzie UE, Parlamentem Europejskim i przegłosowane w listopadzie ub.r. na spotkaniu ambasadorów państw członkowskich. Po negocjacjach unijni liderzy porozumieli się na szczycie w Brukseli w grudniu ub. roku.
Wniosek partii
- Jako lider Solidarnej Polski zamierzam po świętach wystąpić z wnioskiem do władz statutowych partii o uchwałę o wycofanie się Polski z przybierającego szalone rozmiary unijnego pakietu klimatycznego. Nie możemy zgodzić się na rozwiązania, które będą prowadzić do drożyzny i inflacji, które spowodują dramatyczne pogorszenie sytuacji dziesiątków tysięcy obywateli oraz polskich firm - zapowiedział Zbigniew Ziobro.
- Nie może być zgody na przyjmującą szalone rozmiary politykę UE, której urzędnicy mają pełne portfele i nie patrzą na co, co ich pełna ideologicznych przesłanek polityka wywołuje w codziennym życiu setek milionów Europejczyków i milionów Polaków. Obserwujemy te zjawiska makroekonomiczne z niepokojem i widzimy związek z naruzcanymi przez Unię rozwiązaniami, które są oderwane od rzeczywistości i wzmacniają agresora, człowieka niebezpiecznego, który zarządza swoimi wpływami w Moskwie i czerpie zyski z polityki energetycznej - dodał.
Źródło: WP Wiadomości, PAP