Ziobro: powołać komisję do przesłuchania Kwaśniewskiego
Sejm powinien powołać komisję do zbadania
ewentualnej roli prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w aferze
Rywina - powiedział Zbigniew Ziobro (PiS). Prezydent miałby
zeznawać przed tą komisją.
Z pomysłem wznowienia prac komisji badającej aferę Rywina wystąpił szef klubu parlamentarnego PO Jan Rokita. Jak zapowiedział w czwartek, będzie się domagał wznowienia prac komisji i przesłuchania prezydenta, jeśli raport z prac komisji nie zostanie niezwłocznie opublikowany.
Zdaniem Ziobry, wznowienie prac komisji badającej aferę Rywina, jest pomysłem "nie do końca przemyślanym". Według niego, wznowienie pracy komisji nie wydaje się "dopuszczalne z prawnego punktu widzenia", a ponadto nie gwarantuje przegłosowania wniosku o przesłuchanie Kwaśniewskiego.
Wręcz przeciwnie, wznowienie prac komisji w jej poprzednim składzie gwarantowałoby to, że prezydent przed komisją nie stanie, ponieważ pani Błochowiak, Rydzoń, Szteliga, zdania w sprawie prezydenta nie zmienią i z przyczyn politycznych nie wezwą go przed komisję - podkreślił.
Jak jednak zaznaczył, przesłuchanie prezydenta, do którego nie doszło w trakcie prac komisji badającej aferę Rywina, obecnie - po tym jak Kwaśniewski zgodził się zeznawać przed komisją badającą sprawę Orlenu - byłoby możliwe.
Prezydent uchylił się od przesłuchania, powołując się na rzekomą jego niekonstytucyjność. Czas pokazał, że argumentacja ta była wynikiem politycznej gry i nie miała nic wspólnego z rzeczywistością, bo prezydent nie dostrzega żadnych powodów, argumentów konstytucyjnych, które nie pozwalałyby mu stawać przed komisją badającą sprawę Orlenu - oświadczył Ziobro.
Jego zdaniem, w celu przesłuchania prezydenta, Sejm powinien powołać komisję ad hoc. Zajęłaby się ona tylko jednym wątkiem afery Rywina, a mianowicie wyjaśnieniem ewentualnej w niej roli prezydenta Kwaśniewskiego.
Jak powiedział Ziobro, obecna sytuacja w Sejmie gwarantuje, że nowa komisja miałaby inny skład, który umożliwiłby wezwanie prezydenta. Zasugerował, że byłoby dobrze, gdyby w nowej komisji znalazł się Jan Rokita. Ja też chętnie tam zasiądę - dodał.
Zaznaczył, jego ugrupowanie rozważy złożenie wniosku o powołanie takiej komisji.
28 maja Sejm przyjął wniosek mniejszości do sprawozdania komisji autorstwa Zbigniewa Ziobry. Niejasności zapisów dotyczących sposobu przyjmowania sprawozdania komisji śledczej spowodowały jednak, że do dziś ani wśród posłów, ani wśród ekspertów nie ma zgodności, czy ostatecznie sprawozdanie z prac nad tzw. aferą Rywina zostało przyjęte.
Raport Ziobry zawiera konkluzję, że Rywina do Agory wysłała grupa, w skład której wchodzili: były premier Leszek Miller, była wiceminister kultury Aleksandra Jakubowska, były szef gabinetu politycznego Millera Lech Nikolski, były prezes TVP Robert Kwiatkowski i sekretarz KRRiT Włodzimierz Czarzasty.