Ziobro potwierdza: zarzut zabójstwa dla Mieczysława G.
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że prokuratura postawi zatrzymanemu Mieczysławowi G., ordynatorowi kliniki kardiochirurgii szpitala MSWiA zarzut zabójstwa.
21.02.2007 15:00
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/aresztowanie-kardiochirurga-ze-szpitala-mswia-6038644545507969g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/aresztowanie-kardiochirurga-ze-szpitala-mswia-6038644545507969g )
Morderstwa w szpitalu MSWiA?
Zbigniew Ziobro występując na konferencji prasowej podkreślił, że zarzut może jeszcze ulec zmianie, ale to zależy od prokuratury, która twierdzi, że ma wystarczające dowody do postawienia takiego zarzutu.
Minister Ziobro zaznaczył, że to, czy zarzut będzie dotyczył umyślnego, czy nieumyślnego zabójstwa, może zostać określone tylko przez prokuraturę. Zauważył jednak, że z dowodów wynika, iż istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że doszło do zabójstwa pacjenta.
"Przypadek kardiochirurga nie rzutuje na całe środowisko medyczne"
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreślił, że przypadek zatrzymanego pod zarzutem korupcji kardiochirurga z warszawskiego szpitala MSWiA nie może rzutować na całe środowisko medyczne. Przedstawiciele tego środowiska zwrócili się do ministra, by nie zatrzymywać podejrzanych lekarzy w miejscu ich pracy.
Ziobro, który spotkał się z ministrem zdrowia Zbigniewem Religą oraz lekarzami podkreślił jednak, że wizerunek środowiska lekarskiego nie może też stać na przeszkodzie "uczciwej i rzetelnej pracy wymiaru sprawiedliwości", która ma na celu rozliczenie tych, którzy "sprzeniewierzyli się swojej misji".
Religa: śmierć pacjenta w MSWiA była wynikiem błędu
Minister Religa powtórzył z kolei swą wcześniejszą opinię, że śmierć pacjenta operowanego przez zatrzymanego później kardiochirurga była - według niego - wynikiem błędu medycznego. Religa podziękował Ziobrze, że miał on "odwagę" spotkać się ze środowiskiem lekarskim i zapewnił, że podczas tego spotkania "wszystkie sprawy zostały wyjaśnione".
W ubiegłym tygodniu sąd zdecydował o aresztowaniu zatrzymanego przez Centralne Biuro Antykorupcyjne ordynatora oddziału kardiochirurgii szpitala MSWiA w Warszawie Mirosława G. Prowadząca w tej sprawie śledztwo warszawska prokuratura okręgowa postawiła mu kilkanaście zarzutów dotyczących korupcji i zarzut zabójstwa.
Zbigniew Religa nie zmienił swej opinii w sprawie zarzutów, stawianych kardiochirurgowi Mirosławowi G. Minister zdrowia uważa, że doktor Mirosław G. popełnił błąd, co z lekarskiego punktu widzenia nie uzasadnia postawienia mu zarzutu zabójstwa.
Religa i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro spotkali się z przedstawicielami lekarzy. Dyskusja dotyczyła między innymi zarzutów stawianych Mirosławowi G. Minister Ziobro powiedział po spotkaniu, że organa ścigania zebrały wiele innych informacji, obciążających doktora G. Zostaną one ujawnione w trakcie jego procesu. Nawiązując do prośby sparaliżowanego mieszkańca Jastrzębia Zdroju, który chce przerwania uporczywego leczenia, minister Religa oświadczył, że jest przeciwko eutanazji.
Lekarze: nie zatrzymywać podejrzanych w miejscu ich pracy
Przedstawiciele lekarzy zwrócili się do ministra sprawiedliwości, aby nie zatrzymywać lekarzy podejrzanych o przestępstwa w miejscu ich pracy, o ile nie jest to konieczne.
Podczas spotkania z ministrami sprawiedliwości i zdrowia lekarze wyrazili też zaniepokojenie skutkami kampanii medialnej, jaka rozpętała się po ujawnieniu nadużyć w warszawskim szpitalu MSW.
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powtórzył, że troska o wizerunek danego środowiska nie może wstrzymywać działań, podejmowanych w interesie całego społeczeństwa. Dodał, że w sprawie przestępstw w szpitalu MSW zebrano poważne dowody, które dotyczą także zarzutu zabójstwa z zamiarem ewentualnym.
Zbigniew Ziobro dał do zrozumienia, że zdecydował się na szybkie zatrzymanie doktora Mirosława G., poniewż zachodziło ryzyko popełnienia kolejnych przestępstw.