PolskaZiobro odpowiada na wyrok ETPCz. Skarży europejską konwencję do TK

Ziobro odpowiada na wyrok ETPCz. Skarży europejską konwencję do TK

Zbigniew Ziobro chce, by Trybunał Konstytucyjny zbadał, czy przepisy Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka są zgodne z konstytucyjnym prawem "do rzetelnego procesu". Wcześniej Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska musi podjąć szybkie działania w celu rozwiązania problemu braku niezależności KRS.

Ziobro odpowiada na wyrok ETPCz. Skarży europejską konwencję do TK
Ziobro odpowiada na wyrok ETPCz. Skarży europejską konwencję do TK
Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
Maciej Zubel

15.11.2021 12:00

We wniosku, który już wpłynął do Trybunału Konstytucyjnego, wnioskodawcy z resortu sprawiedliwości wskazali, że zbadania przez TK wymaga art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

W pierwszym ustępie mowa jest o tym, że "każdy ma prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą przy rozstrzyganiu o jego prawach i obowiązkach o charakterze cywilnym albo o zasadności każdego oskarżenia w wytoczonej przeciwko niemu sprawie karnej".

Trybunał pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej miałby sprawdzić m.in. czy artykuł ten jest zgodny z polską Konstytucją, a zwłaszcza czy "upoważnia Europejski Trybunał Praw Człowieka do wykreowania, na gruncie prawa krajowego, podlegającego ochronie sądowej prawa podmiotowego sędziego do zajmowania funkcji administracyjnej w strukturze organizacyjnej sądownictwa powszechnego Rzeczypospolitej Polskiej".

Zobacz też: BBC i CNN nadają Białorusi. Jest komentarz z rządu

Europejski Trybunał Praw Człowieka o Polsce. Jest wyrok ws. sędziów

Przypomnijmy. ETPCz zajmował się skargą złożoną przez dwoje polskich sędziów: Monikę Dolińską-Ficek i Artura Ozimka. Oboje starali się o stanowiska sędziowskie, ale nie otrzymali rekomendacji Krajowej Rady Sądownictwa. Sędziowie odwołali się w tej sprawie do Sądu Najwyższego, który jednak oddalił apelację. Sprawa trafiła więc do Strasburga.

Skarżący państwo polskie wskazali, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która rozpatrywała ich odwołanie, nie jest niezależna i niezawisła, bo składa się z sędziów rekomendowanych przez tzw. neo-KRS.

W ubiegłym tygodniu ETPCz uznał, że Polska musi podjąć szybkie działania, aby rozwiązać problem braku niezależności Krajowej Rady Sądownictwa.

W wyroku uznano też, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego nie jest "niezawisłym i bezstronnym sądem ustanowionym przez prawo".

Przeczytaj też:

Źródło: Onet.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (160)