Trwa ładowanie...

Ziobro odpowiada na wyrok ETPCz. Skarży europejską konwencję do TK

Zbigniew Ziobro chce, by Trybunał Konstytucyjny zbadał, czy przepisy Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka są zgodne z konstytucyjnym prawem "do rzetelnego procesu". Wcześniej Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska musi podjąć szybkie działania w celu rozwiązania problemu braku niezależności KRS.

Ziobro odpowiada na wyrok ETPCz. Skarży europejską konwencję do TK Ziobro odpowiada na wyrok ETPCz. Skarży europejską konwencję do TK Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
dixdisv
dixdisv

We wniosku, który już wpłynął do Trybunału Konstytucyjnego, wnioskodawcy z resortu sprawiedliwości wskazali, że zbadania przez TK wymaga art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

W pierwszym ustępie mowa jest o tym, że "każdy ma prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą przy rozstrzyganiu o jego prawach i obowiązkach o charakterze cywilnym albo o zasadności każdego oskarżenia w wytoczonej przeciwko niemu sprawie karnej".

Trybunał pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej miałby sprawdzić m.in. czy artykuł ten jest zgodny z polską Konstytucją, a zwłaszcza czy "upoważnia Europejski Trybunał Praw Człowieka do wykreowania, na gruncie prawa krajowego, podlegającego ochronie sądowej prawa podmiotowego sędziego do zajmowania funkcji administracyjnej w strukturze organizacyjnej sądownictwa powszechnego Rzeczypospolitej Polskiej".

Zobacz też: BBC i CNN nadają Białorusi. Jest komentarz z rządu

Europejski Trybunał Praw Człowieka o Polsce. Jest wyrok ws. sędziów

Przypomnijmy. ETPCz zajmował się skargą złożoną przez dwoje polskich sędziów: Monikę Dolińską-Ficek i Artura Ozimka. Oboje starali się o stanowiska sędziowskie, ale nie otrzymali rekomendacji Krajowej Rady Sądownictwa. Sędziowie odwołali się w tej sprawie do Sądu Najwyższego, który jednak oddalił apelację. Sprawa trafiła więc do Strasburga.

dixdisv

Skarżący państwo polskie wskazali, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która rozpatrywała ich odwołanie, nie jest niezależna i niezawisła, bo składa się z sędziów rekomendowanych przez tzw. neo-KRS.

W ubiegłym tygodniu ETPCz uznał, że Polska musi podjąć szybkie działania, aby rozwiązać problem braku niezależności Krajowej Rady Sądownictwa.

W wyroku uznano też, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego nie jest "niezawisłym i bezstronnym sądem ustanowionym przez prawo".

Przeczytaj też:

dixdisv

Źródło: Onet.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dixdisv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dixdisv
Więcej tematów