Zimna Zośka 2023. Kiedy wypada? Zimni ogrodnicy już wkrótce

Zimni ogrodnicy lub zimna Zośka to nazwy zjawiska, które jest obserwowane w Polsce i Europie Środkowej w maju. Terminami tymi określa się okres ochłodzenia, na który szczególną uwagę zwracają osoby, które planują prace w ogródkach. Kiedy należy spodziewać się go w 2023 roku?

Zimna Zośka 2023. Kiedy wypada? Poprzedzą ją zimni ogrodnicy
Zimna Zośka 2023. Kiedy wypada? Poprzedzą ją zimni ogrodnicy
Źródło zdjęć: © Pixabay

11.05.2023 12:36

Wieloletnie obserwacje meteorologiczne wskazują, że w połowie maja w Europie często dochodzi do załamania pogody. Następuje drastyczny spadek temperatury, pojawiają się nocne i poranne przymrozki. Jak wskazują badania Obserwatorium Astronomicznego w Krakowie, z analizy sytuacji meteorologicznych na przestrzeni wieku (1881-1980 r.) wynika, że pomiędzy 10 a 17 maja prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownego ochłodzenia wynosi 34 procent.

Zimni ogrodnicy poprzedzają Zimną Zośkę. Kiedy wypadają?

Choć okres majowego ochłodzenia nie jest ujęty w ścisłe ramy czasowe, w Polsce zyskał on swoją zwyczajową nazwę. Jest ona związana z patronami poszczególnych dni. Zimni ogrodnicy, nazywani również trzema ogrodnikami to św. Pankracy, którego wspomnienie wypada 12 maja, św. Serwacy, który jest wspominany 13 maja oraz św. Bonifacy - jego wspomnienie wypada 14 maja. Zimna Zośka swoją nazwę czerpie natomiast od św. Zofii z Rzymu, której wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim wypada 15 maja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ze zjawiskiem związanych jest wiele ludowych wierzeń i powiedzeń. Najczęściej dotyczą one sytuacji meteorologicznej oraz zaleceń dotyczących ogrodnictwa:

  • "Święta Zofija kłosy rozwija"
  • "Na świętą Zofiję deszcz po polach bije"
  • "Przed Pankracym nie ma lata, po Bonifacym mróz ulata"
  • "Za świętą Zofiją pola w kłos wybiją".

Powiedzenia te, w dawnych czasach pozwalały odnaleźć się w postępujących porach roku, a także wyjaśnić zjawiska zachodzące w przyrodzie.

Trzech ogrodników 2023. Nadchodzi ochłodzenie?

Czy w tym roku wieloletnie obserwacje znajdą potwierdzenie? Od początku tygodnia na pogodę w Polsce wpływa wyż Tina. Towarzyszące mu fronty odpowiadają za poprawę pogody i wzrost temperatury - zdaniem synoptyków korzystna aura utrzyma się w Polsce co najmniej do weekendu. Na początku kolejnego tygodnia do kraju mają jednak dotrzeć układy niżowe, które przyniosą załamanie aury. Taka wymiana frontów jest charakterystyczna dla zjawiska, które w Polsce nosi nazwę zimnej Zośki.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)