WP

"Zimni ogrodnicy" dają się we znaki. Na Podhalu znów spadł śnieg

Pogoda płata figle. W połowie maja na Podhalu znów spadł śnieg. Tym faktem zaskoczeni byli nie tylko kierowcy, ale także... owce, które wyruszyły na wiosenny redyk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Zimni ogrodnicy" na Podhalu: owce w śniegu
"Zimni ogrodnicy" na Podhalu: owce w śniegu (PAP, Fot: Grzegorz Momot)
WP

Synoptycy nie są zdziwieni tym, co dzieje się w pogodzie. Niskie temperatury w połowie maja, kiedy przypadają "trzej ogrodnicy" i "zimna Zośka" to dość naturalne zjawisko. Opady śniegu jakie pojawiły się rano na Podhalu były jednak wyjątkowo intensywne jak na tę porę roku.

PAP
Podziel się

Niestety, intensywne będą też opady deszczu i - lokalnie - burze, które wkrótce się pojawią. Zawdzięczać będziemy je zatoce niskiego ciśnienia związanej z niżem znad Bałkanów (znad Bułgarii i Rumunii) o nazwie Zacharias. Towarzyszyć będzie mu aktywny front atmosferyczny, który da się we znaki głównie mieszkańcom południowej, centralnej i wschodniej Polski przynosząc ze sobą intensywniejsze opady deszczu, a na wschodzie gwałtowne burze.

WP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia - najniższego w trzystopniowej skali - dla pięciu województw przed intensywnymi opadami deszczu.

Sprawdź prognozę pogody dla swojej miejscowości

Alert, do godziny trzeciej nad ranem w środę, obowiązywać będzie dla powiatów: cieszyńskiego, bielskiego, i żywieckiego w woj. śląskim, powiatów: oświęcimskiego, wadowickiego, suskiego, myślenickiego, limanowskiego, nowosądeckiego, gorlickiego, nowotarskiego w woj. małopolskim oraz powiaty jasielskiego na Podkarpaciu. Od północy do piątku do godz. 6 rano alert obowiązywać będzie także w całym województwie opolskim. Ostrzeżenie przed silnymi opadami deszczu wydano także dla województwa lubelskiego - będzie obowiązywać od północy do godziny 6 rano w czwartek.

WXCHARTS.COM
Podziel się
WP

Opady deszczu mogą być tak intensywne, że dla dwóch województw: małopolskiego i śląskiego IMGW wydało ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. Na wielu górskich potokach poziom wody może przekroczyć stany ostrzegawcze, a nawet alarmowe. Może dojść do lokalnych podtopień.

Prognozy synoptyków na najbliższe dni nie są zbyt optymistyczne. Będzie co prawda coraz cieplej, ale niestety deszczowo i burzowo.

Źródło: imgw.pl. cumulus.wroc.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP