Trwa ładowanie...

Zima w Ukrainie bez prądu? Przerwy po kilkanaście godzin dziennie

Zimą przerwy w dostawie prądu w Ukrainie będą trwać od 4 do 18 godzin dziennie - alarmuje ONZ i wzywa światowych przywódców, by zjednoczyli wysiłki na rzecz przywrócenia ukraińskiej infrastruktury krytycznej. Z danych zebranych w czerwcu wynika, że w kraju nie działa 73 proc. elektrociepłowni.

Ukraina: zimą bez prądu nawet 18 godzin dziennie. Na zdjęciu Kijów w listopadzie 2022 r., podczas tzw. "blackoutu"Ukraina: zimą bez prądu nawet 18 godzin dziennie. Na zdjęciu Kijów w listopadzie 2022 r., podczas tzw. "blackoutu"Źródło: East News, fot: Andrew Kravchenko
d49w4zv
d49w4zv

Wojna w Ukrainie. Śledź najnowsze wydarzenia w naszej RELACJI NA ŻYWO.

"Partnerzy krajowi i międzynarodowi muszą zjednoczyć wysiłki na rzecz przywrócenia infrastruktury krytycznej i pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy spowodowali szkody" - napisano w najnowszym raporcie ONZ.

Eksperci ankietowani przez Misję Obserwacyjną Praw Człowieka na Ukrainie (HRMMU) prognozują, że zimą przerwy w dostawie prądu będą trwały od 4 do 18 godzin dziennie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mieszkańcy sprzątają miasta. "Zamknęli się w urzędzie i siedzą"

Ogromny problem Ukrainy i katastrofalne skutki

- Ta zima będzie bardzo ciężka. W całym kraju ludzie będą prawdopodobnie regularnie doświadczać przerw w dostawie prądu. Wszelkie nowe ataki, które doprowadzą do trwalszych przerw, mogą mieć katastrofalne skutki - powiedział Daniel Bell, szef HRMMU. Bell stwierdził, że konsekwencje ataków będą trwałe i wymagają kompleksowego podejścia

d49w4zv

W raporcie podkreślono, że zimą skutki zniszczenia ukraińskiego systemu elektroenergetycznego mogą być jeszcze poważniejsze niż latem, ze względu na niskie temperatury.

Eksperci ankietowani przez HRMMU podają, że przerwy w dostawie prądu w okresie zimowym będą trwały nawet do 18 godzin dziennie, ze względu na deficyt mocy wytwórczych.

Według stanu na czerwiec 2024 r. wyłączonych było 73% elektrociepłowni. O ile zimą 2022-2023 rosyjskie ataki wymierzone były głównie w obiekty przesyłu energii, to od marca 2024 r. głównym celem stały się obiekty wytwarzające energię. Jeden z dużych koncernów energetycznych, do którego odwołuje się raport, stwierdza, że ​​w rezultacie w 2024 r. uszkodzonych zostało trzy razy więcej zakładów energetycznych niż zimą 2022-2023.

d49w4zv

Źródło: Ukraińska Prawda/ONZ/WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d49w4zv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d49w4zv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj