Zima w Tatrach. Ekstremalne warunki i ostrzeżenia dla turystów
Tatrzański Park Narodowy ostrzega przed trudnymi warunkami w Tatrach. Szlaki są oblodzone, w wielu miejscach wiatr utworzył zaspy. W prognozach widać dalsze załamanie pogody. W wyższych partiach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
Zima rozgościła się na dobre w Tatrach. Szlaki pokryte są grubą warstwą śniegu, panuje mróz, a warunki - jak ostrzega TPN - są ekstremalnie trudne. Powyżej 1800 m n.p.m. obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.
Na Kasprowym Wierchu leży 23 cm śniegu, w Zakopanem spadło ok 5 cm białego puchu. W prognozach widać dalsze opady śniegu i spadek temperatury.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie każdy Polak o nim wie. Wyjątkowy szlak rowerowy od UE
Śnieg, lód i zaspy
Na szlakach zalega cienka warstwa śniegu i lodu. Wybierając się w wyższe partie Tatr, należy mieć sprzęt do zimowej turystyki, jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC, czyli detektor, sondę i łopatkę. W partiach reglowych niezbędne mogą okazać się raczki i kijki.
Na szczytach porywy wiatru osiągają 65 km/h. W piątek rano na Kasprowym Wierchu temperatura spadała do minus 10 st. C. Miejscami wiatr utworzył zaspy i nawisy śnieżne. Tam należy zachować szczególną ostrożność.
Służby Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują o niewchodzenie na tafle zamarzających stawów. Lód w wielu miejscach jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać.
Do Polski dociera arktyczne powietrze. Coraz zimniej będzie więc robiło się w całym kraju. IMGW wydało ostrzeżenia o możliwych zamieciach, szczególnie ostrożni powinni być też kierowcy.
W sobotę i niedzielę na południu i północnym wschodzie możliwe są opady deszczu ze śniegiem i śniegu.
Źródło: Fakt/PAP/IMGW/WP