Zima w odwrocie. Synoptycy nie mają złudzeń
Jakie są szanse na powrót chłodu i śniegu? Prognozy wskazują na łagodną zimę w Polsce. Luty ma wyglądać niemal jak marzec.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
Jak informuje IMiGW północna, centralna i częściowo południowa Europa jest w zasięgu oddziaływania zatoki niżowej z układem frontów atmosferycznych, związanej z niżem znad północno-zachodniej Europy z ośrodkami nad Skandynawią i Wyspami Brytyjskimi; pozostała część kontynentu jest pod wpływem wyżów. Polska jest pod wpływem wspomnianego niżu. Napływa cieplejsze powietrze polarne morskie.
W piątek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza na południu. Miejscami prognozowane są opady deszczu, deszczu ze śniegiem, lokalnie także śniegu.
Temperatura maksymalna wyniesie od 1 st.C na północnym wschodzie i Podhalu do 6 st.C na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem także dość silny, na zachodzie okresami porywisty, południowo-zachodni i południowy. W Sudetach porywy wyniosą nawet 70 km/h.
Jak czytamy w serwisie tvnmeteo.pl, w modelach pogodowych nie widać skandynawskiego wyżu, który mógłby przynieść zimno. Zamiast tego, atlantyckie niże kształtują pogodę, a temperatura w Polsce może wzrosnąć powyżej 10 stopni Celsjusza. Synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła, czy są szanse na powrót chłodu i śniegu.
Prognozy na luty
Amerykańska Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery (NOAA) przewiduje, że luty będzie termicznie zbliżony do marca, z temperaturą o 2-3 stopnie powyżej normy. Zimowe wyliczenia dają zarys przyszłej pogody. Na wielkie mrozy i śnieg nie ma co liczyć.
Prognozowane anomalie temperatury widać na mapach. Według IMGW w czwartym tygodniu stycznia i pierwszym tygodniu lutego (27.01-02.02) średnia temperatura będzie powyżej normy na terenie całego kraju.
W sobotę 25 stycznia temperatura na wysokości 1,5 km nad Polską wzrośnie do 10-12 stopni, co przy ziemi może oznaczać nawet 13-15 stopni. Atlantyckie niże tłoczą łagodne masy powietrza, co powstrzymuje zimę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Muszą płacić". Polacy zabrali głos ws. Ukraińców
Szanse na zimowy epizod
Pierwszy znaczący klin zimna może pojawić się około 31 stycznia, ale chłód dotknie głównie Niemcy, a Polskę tylko lekko. Dopiero około 6 lutego widać większy mróz z Arktyki. Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody ECMWF również nie przewiduje trwałego zimna w najbliższych tygodniach. Arleta Unton-Pyziołek podkreśla, że atlantyckie ciepło jest silne i nie ma zamiaru odpuścić.
Źródło: tvnmeteo.pl/PAP/WP/Ventusky/IMGW