Trwa ładowanie...

Zima w odwrocie. Czy powróci na Nowy Rok?

Jak informuje IMGW, nad Europą dominują niże, jedynie na południowym zachodzie oraz częściowo na zachodzie i w centrum kontynentu pogodę kształtują wyże. Polska znalazła się właśnie w zasięgu klina wyżowego.

Share
Zima w odwrocie. Czy powróci na Nowy Rok?
Źródło: Thinkstockphotos
d1v4d7h

Początkowo południowo-wschodnia część kraju pozostanie pod wpływem zatoki niżowej z chłodnym frontem atmosferycznym. Z północnego zachodu napływa powietrze arktyczne, ale w drugiej części dnia od południowego zachodu ponownie zacznie napływać cieplejsze powietrze polarno-morskie.

W piątek w południowo-wschodniej połowie Polski zachmurzenie całkowite z większymi przejaśnieniami postępującymi od północnego zachodu i opady deszczu lub deszczu ze śniegiem, stopniowo zanikające. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe lub umiarkowane, tylko na wybrzeżu okresami zachmurzenie duże i przelotne opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od -1 st.C do 3 st.C. Wiatr od zachodniego do północnego, słaby i umiarkowany, na północnym wschodzie i na wybrzeżu porywy do 55 km/h.

W nocy na wybrzeżu, Pomorzu i na zachodzie Polski zachmurzenie umiarkowane wzrastające do całkowitego, aż do wystąpienia opadów śniegu, śniegu z deszczem i marznącego deszczu powodującego gołoledź. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, na południu lokalnie silne zamglenia i mgły osadzające szadź. W mgłach i silnych zamgleniach widzialność od 300 m do 3000 m. Temperatura minimalna od -10 st.C, -7 st.C na wschodzie i w Małopolsce do -4 st.C, -1 st.C na zachodzie. W dolinach karpackich możliwe spadki temperatury do około -15 st.C. Wiatr na południu kraju słaby, zmienny. Na pozostałym obszarze Polski wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni.

d1v4d7h

W sobotę w północno-zachodniej połowie kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu i deszczu ze śniegiem, przemieszczające się z zachodu w głąb kraju. Miejscami również opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. W południowo-wschodniej połowie kraju zachmurzenie małe lub umiarkowane, przed południem lokalnie silne zamglenia i mgły osadzające szadź. W mgłach lub zamgleniach widzialność od 300 m do 3000 m. Temperatura maksymalna od -1 st.C, 0 st.C na północnym wschodzie do 1 st.C, 2 st.C na południowym wschodzie i do 3 st.C, 5 st.C na zachodzie. Wiatr południowy i południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, nad morzem umiarkowany, miejscami dość silny, porywisty.

W piątek w Warszawie zachmurzenie na ogół umiarkowane. Temperatura maksymalna 1 st.C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, z kierunków zachodnich. W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna -6 st.C. Wiatr słaby, południowo-zachodni. W sobotę zachmurzenie umiarkowane, stopniowo wzrastające do dużego. Temperatura maksymalna 1 st.C. Wiatr przeważnie umiarkowany, południowo-zachodni i południowy.

Synoptycy przewidują, że w najbliższych dniach zima jednak do nas nie powróci. Czyli sylwester i Nowy Rok upłyną pod znakiem deszczu i temperatury powyżej zera.

d1v4d7h

Podziel się opinią

Share
d1v4d7h
d1v4d7h
Więcej tematów