Stalingrad 1942/1943
Na zdjęciu radzieccy żołnierze podczas bitwy pod Stalingradem, która uważana jest przez historyków za punkt zwrotny II wojny światowej. Adolf Hitler popełnił niemal identyczny błąd, jak w poprzednim wieku Napoleon Bonaparte, planując zdominowanie Rosji bez uwzględnienia jej mroźnego klimatu.
Jednak nawet tam zimy często bywają mniej srogie niż na przełomie wspomnianych lat. Według szacunków pod Stalingradem zginęło od 150 do 200 tysięcy Niemców, wielu z nich nie poległo w bojach, a zamarzło, ewentualnie zginęło z głodu, spowodowanego mrozem. Niemcom zamarzało również paliwo, co zredukowało ich przewagę technologiczną.
Dlaczego Niemcy nie uwzględnili w swoich planach, że pod Stalingradem zamarzną? To miasto, dziś będące już Wołgogradem, należy do ciepłych, jak na Rosję. Średnia temperatura stycznia to tam około minus 6,3 stopnia. Mało, ale nie na tyle, by wojsko nie było na to przygotowane. Nazistów zniszczyła wyjątkowo silna fala mrozów, według historycznych podań, w nocy bywało nawet minus 30. W tych warunkach trudno myśleć o czymkolwiek innym niż przetrwanie. Masom ludzi to się nie udało.
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">