Trwa ładowanie...

Zielonooka Afganka z okładki magazynu "National Geographic" zatrzymana

• Zielonooka Afganka ze słynnej okładki magazynu "National Geographic" z 1985 roku, została zatrzymana
• Kobieta miała posługiwać się nielegalnym dowodem tożsamości
• Grozi jej od 7 do 14 lat więzienia
• 46-letnia obecnie Afganka mieszka w obozie dla uchodźców w Pakistanie

Share
Zielonooka Afganka z okładki magazynu "National Geographic" zatrzymanaŹródło: PAP, fot: HOW HWEE YOUNG
d3q01t6

- Szarbat Gula, bohaterka zdjęcia autorstwa światowej sławy amerykańskiego fotografa Steve'a McCurry'ego, przekupiła trzech urzędników, aby otrzymać pakistańskie dowody tożsamości dla siebie i dwójki swoich dzieci - powiedział przedstawiciel Federalnej Agencji Śledczej.

Policja wciąż szuka dzieci Guli oraz urzędników, którzy przyjęli łapówki

Afgańska uchodźczyni, która nie ma pakistańskiego obywatelstwa, zostanie przewieziona do więzienia dla kobiet, gdzie będzie czekać na rozpatrzenie jej sprawy przez sąd. Według różnych źródeł może jej grozić od siedmiu lub do 14 lat więzienia, grzywna oraz wydalenie z kraju.

FIA zaczęła badać sprawę Guli w lutym 2015 roku, gdy okazało się, że wielu afgańskich uchodźców próbuje bezprawnie zdobywać pakistańskie dokumenty, aby móc zostać w Pakistanie.

d3q01t6

W Pakistanie legalnie przebywa 1,4 miliona Afgańczyków, podczas gdy ok. 900 tysięcy jest tam nielegalnie. Oznacza to, że są oni jedną z najliczniejszych przesiedlonych społeczności na świecie. Do Pakistanu zaczęli napływać po radzieckiej inwazji na ich kraj z 1979 roku.

W ciągu roku do Afganistanu wróciło ok. 456 tys. tych uchodźców. Większość zrobiła to w ostatnich trzech miesiącach, w związku z ultimatum pakistańskiego rządu, który nakazał im opuszczenie kraju.

Nic nie wiedziała o rozgłosie

McCurry sfotografował nastoletnią Gulę, gdy mieszkała w obozie dla uchodźców obok Peszawaru. Portret przedstawiający owiniętą bordowym szalem zielonooką dziewczynę stał się ikoną współczesnej fotografii. Po latach, w 2002 roku, McCurry odnalazł Szarbat w odległej afgańskiej wiosce i znowu ją sfotografował. Miała 30 lat, męża piekarza i trzy córki. Okazało się, że kobieta nic nie wiedziała o rozgłosie, jaki zdobyła fotografia McCurry'ego.

d3q01t6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3q01t6
Więcej tematów