Zieloni wystartują z listy Polskiej Partii Pracy
Działacze Partii Ekologicznej-Zieloni wystartują w wyborach parlamentarnych z list Polskiej Partii Pracy (PPP). Porozumienie w tej sprawie podpisali w Warszawie przewodniczący PPP Daniel Podrzycki oraz wiceprezes Partii Ekologicznej-Zieloni Katarzyna Śniadecka.
31.07.2005 | aktual.: 31.07.2005 15:49
"Polsce potrzebna jest konsolidacja organizacji i partii politycznych szeroko rozumianej lewicy. Musimy dać nadzieję ludziom pracy na reprezentację polityczną, realizującą na gruncie parlamentu postulaty sprawiedliwości społecznej, poszanowania godności ludzkiej i demokratycznych zasad państwa" - czytamy w porozumieniu wyborczym między obiema partiami.
Nasz komitet wyborczy jest alternatywą dla SLD. Chcemy Polski, którą tworzy praca, a nie kapitał, chcemy Polski równych szans, powszechnego i bezpłatnego dostępu do oświaty i służby zdrowia - powiedział Podrzycki. Śniadecka powiedziała PAP, że jej partia dzięki podpisaniu porozumienie z PPP, będzie mogła lepiej realizować swoje "prospołeczne i proekologiczne ideały".
Podrzycki powiedział, że z list PPP w wyborach do Sejmu i Senatu, oprócz członków Partii Ekologicznej-Zieloni, wystartują też działacze APP "Racja", Komunistycznej Partii Polski i Polskiej Partii Socjalistycznej.
Podrzycki poinformował też, że komitet PPP rozpoczął zbieranie 100 tysięcy podpisów na rzecz inicjatywy ustawodawczej ws. ustawy o statusie bezrobotnego. Projekt ustawy przewiduje, że osoba jest uznana w świetle prawa za bezrobotną nie przez okres 12 miesięcy (jak jest obecnie), ale w okresie pozostawania bez pracy. Bezrobotnemu przez okres posiadania statusu bezrobotnego mają być opłacane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Według ustawy, osoba, mająca status bezrobotnego będzie otrzymywać też stały zasiłek, którego kwota nie będzie niższa niż minimum socjalne. Bezrobotnemu będzie też przysługiwał zwrot kosztów udziału w imprezie kulturalnej oraz prawo do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej. Według Podrzyckiego, koszt wejścia w życie ustawy wyniesie 6 mld złotych z budżetu państwa.