Trwa ładowanie...
d39ozct
d39ozct
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
nauka

Zeskanowano "prababkę" Lucy

Najsłynniejsza skamieniałość paleontologii - szkielet australopiteka sprzed 3,2 mln lat, nazwanego przez naukowców Lucy, został zeskanowany za pomocą tomografii komputerowej w jednym z amerykańskich laboratoriów - informuje serwis "EurekAlert".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d39ozct

Skany wykonano za pomocą tomografii komputerowej o wysokiej rozdzielczości w laboratorium University of Texas w Austin, dokąd wypożyczono Lucy z Etiopii. Jest to specjalistyczne laboratorium, wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia. Już wcześniej przeprowadzono tu podobne prace, m.in. zeskanowano czaszkę praptaka, archeopteryksa.

Tomografia komputerowa pozwala naukowcom na "zajrzenie" do wnętrza skamieniałości bez uszkadzania jej. Dzięki temu można badać wewnętrzną strukturę unikatowych znalezisk, zbyt cennych, żeby mechanicznie naruszać ich integralność.

Lucy reprezentuje odrębny gatunek, Australopithecus afarensis, wśród licznej rodziny gatunków poprzedzających pojawienie się człowieka współczesnego. Jej szkielet zachował się aż w 40%.

d39ozct

Jak mówią naukowcy, Lucy nie była duża (mierzyła około metra wysokości), ale jej wkład do nauki był ogromny. Przed znalezieniem Lucy w 1974 roku na terenie Etiopii, w antropologii dominowała teoria, że najpierw u przodków człowieka wyewoluował mózg, a dopiero później wykształciła się postawa wyprostowana i chód dwunożny.

Okazało się jednak, że Lucy chodziła na dwóch nogach, ale mózg miała niewiele większy niż u dzisiejszego szympansa.

- Dzięki poznaniu wewnętrznej architektury jej kości, będziemy mogli badać, jak szkielet wpływał na ruch i postawę. Będziemy też mogli odnieść to do ludzi i małp człekokształtnych - wyjaśnia antropolog, John Kappelman, który kierował zespołem badawczym.

Dodaje, że szkielet Lucy jest względnie kompletny, a więc umożliwia porównanie działania rąk i nóg w odniesieniu w obrębie osobnika. - Te nowe dane pozwolą nam na zweryfikowanie teorii, że Lucy i wspinała się wśród drzew, i chodziła na dwóch nogach, kiedy poruszała się po ziemi - dodaje.

d39ozct

Zespół pracował przez dziesięć dni po 24 godziny na dobę, żeby zeskanować 80 fragmentów szkieletu Lucy. - Teraz wirtualna Lucy będzie mogła odwiedzić każdą klasę w szkołach na całej planecie - podkreśla Jara Mariam, przedstawiciel Etiopii do spraw ochrony dziedzictwa kulturalnego.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


d39ozct

d39ozct
d39ozct
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów