Zemke: offset dla przedsiębiorstw wymagających działania
W ramach przygotowywanej umowy offsetowej na zakup samolotu wielozadaniowego F-16 polski rząd stara się zapewnić pracę przede wszystkim tym przedsiębiorstwom, których sytuacja wymaga szybkiego działania ekonomicznego - powiedział w Sejmie wiceminister obrony narodowej Janusz Zemke.
26.02.2003 | aktual.: 26.02.2003 14:40
Wszystkie kluby poselskie w zasadzie poparły rządowy projekt nowelizacji ustawy o programie wieloletniego wyposażenia polskich sił zbrojnych w samoloty wielozadaniowe. W myśl tej noweli zakup samolotów F-16 ma być finansowany z kredytu, jakiego ma udzielić Polsce Kongres Stanów Zjednoczonych ze środków budżetowych i specjalnych instrumentów finansowych, tak zwanych voucherów.
Posłowie opozycji wyrażali jednak zastrzeżenia dotyczące sposobu negocjacji umowy offsetowej wchodzącej w skład pakietu kontraktu. Wiceminister Zemke wyjaśnił, że w trakcie negocjacji offsetu nie może ujawniać szczegółów negocjacji lecz zapewnił, że Polska stara się wynegocjować warunki jak najlepsze dla polskich sił zbrojnych i polskiego przemysłu zbrojeniowego.
Zemke wspomniał jedynie, że są propozycje produkcji w polskich zakładach silników lotniczych, podwozi i elementów hydraulicznych dla polskich samolotów, a także propozycje by część polskiego przemysłu uczestniczyła w produkcji podzespołów do samolotu bezzałogowego.
Wiceminister przypomniał, że pakiet F-16 składa się z trzech umów: umowy głównej na dostawę samolotów i systemów uzbrojenia, umowy offsetowej, bez podpisania której nie będzie podpisana umowa główna oraz umowy kredytowej do podpisania której potrzebne jest uchwalenie przez Sejm nowelizacji ustawy o zakupie samolotu.
Zemke zapewnił, że w ramach kontraktu Polska dostanie całkowicie nowy amerykański samolot, którego produkcja rozpocznie się dopiero w ciągu najbliższych 36 miesięcy. (aka)