Trwa ładowanie...

"Wyjaśnię, co się dzieje". Takiego wideo Zełenskiego jeszcze nie było

Zdaniem Wołodymyra Zełenskiego, ogłoszenie mobilizacji w Rosji to znak, że armia Władimira Putina się posypała. Ukraiński przywódca zwrócił się także do rosyjskich obywateli. Wskazał im "warianty przeżycia".

Share
"Wyjaśnię, co się dzieje". Takiego wideo Zełenskiego jeszcze nie było"Wyjaśnię, co się dzieje". Takiego wideo Zełenskiego jeszcze nie byłoŹródło: East News, fot: STR
d25hviu

Wołodymyr Zełenski zwrócił uwagę na to, że wojna w Ukrainie dotarła do każdego rosyjskiego domu.

- I teraz, poprzez mobilizację, wojna Rosji przeciwko Ukrainie dla większości obywateli Rosji nie jest już czymś w telewizji czy w internecie, a tym, co przyszło do każdego rosyjskiego domu - powiedział na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych. Zwrócił się także do obywateli Rosji w ich języku.

Zełenski reaguje na słowa Putina. "Rosyjska armia się sypie"

- Wyjaśnię Rosjanom po rosyjsku, co się dzieje. 55 tysięcy rosyjskich żołnierzy zginęło na tej wojnie przez pół roku. Dziesiątki tysięcy zostały ranne, okaleczone. Chcecie więcej? Nie? To protestujcie. Walczcie. Uciekajcie. Albo oddawajcie się do ukraińskiej niewoli. To są wasze warianty przeżycia - powiedział do obywateli Rosji Zełenski.

d25hviu

Zdaniem ukraińskiego przywódcy, rosyjska decyzja o mobilizacji to "otwarte przyznanie, że ich armia kadrowa, którą przygotowywano przez dziesięciolecia do grabieży cudzego, nie wytrzymała i się posypała".

Ukraiński prezydent dodał, że władze Rosji, reagując na fakt ukraińskiej siły, zmieniają taktykę i próbują zaangażować w wojnę jeszcze więcej rosyjskich obywateli i zasobów. Zełenski zaznaczył, że rosyjskie władze planują objąć mobilizacją milion osób.

Zobacz też: Desperackie próby Rosjan. Chcą uciekać nawet na Białoruś

Zełenski o referendach

Zełenski odniósł się również do przygotowywanych na okupowanych przez Rosję terytoriach "referendów". Jego zdaniem, to "farsa".

d25hviu

Przy okazji ukraiński przywódca podziękował za potępienie "kolejnego rosyjskiego kłamstwa" międzynarodowym partnerom, w tym m.in. prezydentowi USA i "wszystkim amerykańskim przyjaciołom", prezydentowi Francji, kanclerzowi Niemiec, "polskim braciom", krajom bałtyckim, szefowej KE, OBWE itd.

Putin ogłosił "częściową mobilizację"

W środę rano w państwowej telewizji rosyjskiej wyemitowano orędzie Putina. Przypomnijmy, że dyktator zapowiedział w nim "częściową mobilizację" wojskową w kraju.

Putin podpisał już specjalny dekret. Działania mobilizacyjne rozpoczęły się 21 września.

Źródło: PAP, TASS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d25hviu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d25hviu
d25hviu
Więcej tematów