Trwa ładowanie...

Ukraina alarmuje: Rosja dostała nową partię dronów kamikadze [RELACJA NA ŻYWO]

Sobota to 297. dzień rosyjskiej inwazji. Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow poinformował, że Rosja otrzymała nową partię irańskich dronów Shahed-136, mniejszą jednak od pierwszej, która umożliwiła masowe stosowanie tych urządzeń przeciwko Ukrainie. - Jest to nowa partia. Nie komentujemy liczby maszyn, jednak widzimy na przykład, że podczas wczorajszych zmasowanych ataków rakietowych drony Shahed-136 nie były używane - powiedział Jusow. Ocenił, że partia ta "w porównaniu z początkowym masowym używaniem" dronów "jest najwyraźniej mniejsza". Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Ukraina alarmuje: Rosja dostała nową partię dronów kamikadze [RELACJA NA ŻYWO]Ukraina alarmuje: Rosja dostała nową partię dronów kamikadze [RELACJA NA ŻYWO]Źródło: PAP, fot: SalamPix/ABACA
d44vesa
d44vesa
Trwa łączenie
22:33, 17.12.2022

Stany  Zjednoczone próbowały przeszkodzić Ukrainie w dokonaniu zamachu na  generała Walerija Gierasimowa, szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych  Rosji - poinformował dziennik "New York Times" ("NYT").

Niewymienione  z nazwiska źródła "NYT" przekazały, że zamach miał mieć miejsce, gdy  generał przybył do strefy specjalnej operacji wojskowej w Donbasie.

22:18, 17.12.2022

Zełenski zaznaczył przy tym, że przed stabilizacją systemu jest jeszcze dużo pracy. Ponadto występują również problemy z zaopatrzeniem w ciepło i wodę.

"W najtrudniejszej sytuacji jest Kijów i obwód, Winnica i obwód, Lwów i obwód. Ale niestety w wielu innych regionach występują przerwy w dostawie prądu na dużą skalę. Są to obwód dnieprowski, wołyński, żytomierski i zakarpacki. Są to obwód frankowski, obwód odeski i odeski, obwód połtawski, obwód tarnopolski, obwód czernihowski oraz inne miasta i inne regiony" – powiedział prezydent.

21:59, 17.12.2022

W najnowszym wystąpieniu prezydent Zełenski zwrócił uwagę, że w ciągu dnia udało się przywrócić dostawy prądu prawie 6 milionom Ukraińców.

"Prace naprawcze trwają i trwają nieprzerwanie od dzisiejszego ataku terrorystycznego. Wciąż dużo pracy. Najważniejszą rzeczą dzisiaj jest energia" - podkreślił.


21:52, 17.12.2022
21:43, 17.12.2022

Putin ma większy problem z gazem, niż chce oficjalnie przyznać - ocenia dziennik „De Standaard”. Planowana "gazowa ekspansja” na Wschód stoi pod znakiem zapytania, a utrata europejskich miliardów euro pozostawi dziurę w budżecie Rosji do 2030 r. - wskazuje belgijska gazeta.


Nawet autokrata, taki jak rosyjski prezydent, nie może uniknąć oficjalnego optymizmu - zauważa „De Standaard", komentując ostatnie wystąpienie Putina w państwowej telewizji, gdzie wyjaśniał on politykę energetyczną kraju na najbliższe lata.

21:31, 17.12.2022

W Charkowie na wschodzie Ukrainy, gdzie ostatnie rosyjskie ostrzały rakietowe spowodowały znaczne zniszczenia infrastruktury, choinka miejska stanęła w metrze, na jednej ze stacji w śródmieściu - podała w sobotę rosyjska redakcja BBC.

21:22, 17.12.2022

Zełenski podkreślił, że Rosja nie szczędzi środków na wojnę z narodem ukraińskim. 


"Jestem wdzięczny każdemu przywódcy i każdemu narodowi - naszym partnerom - którzy rozumieją, że na tak duże rosyjskie 'inwestycje' w terror odpowiedzią musi być jeszcze większa pomoc dla ludzi, przeciwko którym ten terror jest skierowany" - oświadczył lider Ukrainy.

21:14, 17.12.2022

"Gdy ją otrzymamy, wówczas podstawa rosyjskiego terroru, czyli terror rakietowy, stanie się po prostu niemożliwy. I tylko to będzie oznaczało bezpieczeństwo dla milionów ludzi i strategiczne uporządkowanie sytuacji na froncie. Im mniej Rosja będzie miała okazji do terroru, tym więcej będziemy mieli okazji do odzyskania i zagwarantowania pokoju" - dodał ukraiński przywódca.

21:11, 17.12.2022

"Szanowni partnerzy! Znajdźcie możliwość, by dać Ukrainie solidną ochronę nieba, niezawodną tarczę w postaci obrony przeciwlotniczej. Możecie. Możecie dać ochronę naszej ludności - stuprocentową ochronę przed rosyjskimi rakietami" - powiedział w sobotnim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do przywódców Zachodu.

21:02, 17.12.2022

Po napaści Rosji na Ukrainę UE nałożyła sankcje na rosyjskich oligarchów. Niektórzy z nich się im sprzeciwiają, podejmując działania prawne. Wśród nich jest były właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Roman Abramowicz.

20:47, 17.12.2022

Nagranie przedstawiające skutki rosyjskiego ostrzału w Bachmucie.

20:38, 17.12.2022

W okupowanym Mariupolu na południu Ukrainy przybywa rosyjskich wojskowych, żołnierze w pełnym ekwipunku dosłownie zapełnili centrum miasta - poinformował w sobotę Petro Andriuszczenko, doradca mera lojalnego wobec władz w Kijowie.


"Przyczyna na razie nie jest znana. Po raz ostatni taką liczbę okupantów widziano tutaj tylko podczas działań bojowych" - napisał Andriuszczenko na serwisie Telegram.


Poinformował, że przez Mariupol Rosjanie przewożą stożkowe konstrukcje przeciwczołgowe. Jak relacjonował, utworzyła się "prawie cała karawana" samochodów transportujących te umocnienia. Rejestracja pojazdów wskazuje, że pochodzą z Kraju Stawropolskiego w Rosji, odległego od ukraińskiego Mariupola o co najmniej 650 km.

20:20, 17.12.2022

Władze Mołdawii ogłosiły w sobotę, że po raz pierwszy w ponad 30-letniej historii tego kraju sprowadzą do kraju gaz, który nie pochodzi od rosyjskiego koncernu Gazprom. Dodały, że nie będą już korzystać z usług tej powiązanej z Kremlem spółki.

20:06, 17.12.2022

- Wychowaliście godnego syna. Gratulacje. Trzymajcie się - mówi rosyjski wojskowy do matki zmarłego w Ukrainie żołnierza Federacji Rosyjskiej.

19:53, 17.12.2022

Wśród trafiających do naszej niewoli są osoby posiadające podwójne obywatelstwo (w tym Rosji), obywatele innych państw oraz bezpaństwowcy - poinformował w sobotę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.

19:42, 17.12.2022

Irańskie pociski rakietowe jak dotąd nie są używane podczas atakach rosyjskich na Ukrainę. Niemniej wiadomo, że Rosja "dokładała wielu wysiłków, by uzyskać te rakiety" i doszło do wstępnych porozumień - zauważył Andrij Jusow.


12 grudnia armia ukraińska informowała, że według danych wywiadu wojskowego Ukrainy Rosja zamówiła w Iranie 1740 dronów Shahed-136, ale nie wiadomo, czy Iran był gotów dostarczyć aż tyle maszyn.


Wywiad brytyjski w analizie z 9 grudnia oceniał, że Rosja prawdopodobnie wyczerpała swoje wcześniejsze zapasy kilkuset Shahed-131 i 136 i w ostatnim czasie otrzymała uzupełnienie. Pierwszą partię dronów Rosja otrzymała od Iranu w sierpniu br. 

19:39, 17.12.2022

Rosja otrzymała nową partię irańskich dronów Shahed-136, mniejszą jednak od pierwszej, która umożliwiła masowe stosowanie tych urządzeń przeciwko Ukrainie - poinformował w sobotę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.


"Jest to nowa partia. Nie komentujemy liczby (maszyn), jednak widzimy na przykład, że podczas wczorajszych zmasowanych ataków rakietowych drony Shahed-136 nie były używane" - powiedział Jusow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Ocenił, że partia ta "w porównaniu z początkowym masowym używaniem" dronów "jest najwyraźniej mniejsza".

19:32, 17.12.2022

"Hannibal ante portas. Rosja zagraża dziś naszej wolności. Wojna ekonomiczna z Europą, wojna hybrydowa i informacyjna, (put)inflacja, cena energii - to wielkie wyzwania współczesności. Spór z Komisją Europejską musi zostać zakończony, bo prawdziwy konflikt rozgrywa się dziś na wschód od Polski" - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.

19:16, 17.12.2022

W Bachmucie trwają przygotowania do odparcia rosyjskiej ofensywy. Tworzone są okopy.


Od sierpnia w okolicach Bachmutu, na północy obwodu donieckiego, trwają najcięższe i najbardziej krwawe działania zbrojne na Ukrainie. W ocenie lojalnych wobec Kijowa władz obwodu ługańskiego, w pobliżu tego miasta może walczyć nawet do 2 tys. więźniów zmobilizowanych na wojnę w rosyjskich zakładach karnych. 

19:04, 17.12.2022

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow chwali się, że jego rodzina jest bogata i ma wszystko, czego potrzebuje.


- Mają samochody, pieniądze, mają wszystko. A wy nie macie niczego - mówi watażka Putina na opublikowanym w sieci nagraniu, które pokazał na swoim profilu Anton Gerashchenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy.

18:50, 17.12.2022

61 oligarchów i firm z Rosji złożyło już pozwy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu w sprawie sankcji UE - informują media. Wśród nich znajduje się m.in. były właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Londyn Roman Abramowicz.


Informacje o tym, że kilkudziesięciu Rosjan i rosyjskich podmiotów z unijnej listy sankcyjnej złożyło pozwy do TSUE, informował we wrześniu holenderski dziennik "NRC". Wykreślenie z listy sankcyjnej pozwoliłoby Rosjanom m.in. odzyskać dostęp do aktywów przejętych przez kraje europejskie.


Niemiecki dziennik "Bild" uściśla w sobotę, iż do trybunału trafiło 61 pozwów. Na razie nie ma jednak oficjalnego potwierdzenia trybunału. "Nie mamy jeszcze informacji dla prasy w tej sprawie" powiedział w sobotę PAP Stefaan Van der Jeught z biura prasowego TSUE.

18:34, 17.12.2022

Jeśli nie będziemy rozmawiać (z Rosją), stanie się jeszcze mniej prawdopodobne, że Rosja zakończy wojnę - oświadczył kanclerz Niemiec Olaf Scholz w wywiadzie dla gazety "Sueddeutsche Zeitung". 


- Naszym celem jest, aby Rosja zakończyła swoją agresywną wojnę, a Ukraina obroniła swoją integralność - powiedział Scholz. Jego zdaniem, aby to osiągnąć, "trzeba rozmawiać", czy to "przez telefon, łącze wideo czy przy długim stole", to dopiero się okaże - dodał.


Podkreślił, że Putin musi "zakończyć wojnę, wycofać wojska i w ten sposób stworzyć możliwość wzajemnego porozumienia". - Nasz apel może brzmieć tylko: Putin, niech pan zakończy tę wojnę! - wezwał kanclerz.


Na początku grudnia Scholz po raz pierwszy od połowy września ponownie rozmawiał telefonicznie z Putinem.

18:17, 17.12.2022

W Kijowie rozświetlono choinkę. W tym roku drzewko przyozdobiono energooszczędnymi lampkami i zabawkami z zeszłego roku. 

18:10, 17.12.2022

Papież Franciszek chciałby "odrobiny pokoju" na świecie w prezencie na Boże Narodzenie.


- Ile wojen jest na świecie! Ta, która teraz toczy się w Ukrainie, bardziej nas dotyczy, ale wspomnijmy też Mjanmę, Jemen, Syrię, gdzie walczą od 13 lat - powiedział duchowny w wywiadzie dla hiszpańskiej gazety ABC.


Dzień wcześniej papież zaapelował o "skromne" święta Bożego Narodzenia. Jak stwierdził, zamiast wydawać pieniądze na prezenty, lepiej przekazać datek na pomoc "cierpiącym mieszkańcom Ukrainy".

17:54, 17.12.2022

Ukraiński system energetyczny wciąż jest naprawiany po dziewiątym już zmasowanym ataku rakietowym Rosji na obiekty infrastruktury; pogoda utrudnia naprawianie sieci i deficyt energii wciąż jest znaczny - poinformował w sobotę ukraiński operator elektroenergetyczny Ukrenerho.

17:41, 17.12.2022

Na razie Rosja nie jest gotowa do nowej ofensywy na pełną skalę -  oświadczył na antenie państwowej telewizji Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.


- W tej chwili Rosjanie nie są gotowi do nowej ofensywy. Ale musimy zrozumieć, że od 24 lutego żyjemy w pełnej ofensywie. I nie mówimy tylko o nowej ofensywie, ale warunkowo o nowych operacjach w ramach tej ofensywy na pełną skalę - tłumaczył Jusow.


Mówiąc o rosyjskiej armii , zauważył, że "wszystko, co najlepsze, najbardziej bojowe, najbardziej elitarne i gotowe do użycia, Putin i jego reżim zniszczyli już na terytorium Ukrainy".

17:28, 17.12.2022

Władimir Putin przedstawiony jako Grinch, "który nie był w stanie ukraść świąt".

Źródło: WP Wiadomości, PAP, Twitter, Kyiv Independent, Biełaruski Hajun, Reuters, AFP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d44vesa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d44vesa
Więcej tematów