Trwa ładowanie...

Zełenski ostrzega przed światowym kryzysem. Apeluje o odłączenie Rosji od GPS

Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że konsekwencją napaści Rosji na Ukrainę będzie światowy kryzys żywnościowy i destabilizacja polityczna. - Rosja zniszczyła globalną architekturę bezpieczeństwa, zadała poważny cios stosunkom międzynarodowym. Ale to dopiero początek - stwierdził. Prezydent wezwał także do odłączenia Rosji od GPS i izolacji jej banku centralnego.

Zełenski ostrzega przed światowym kryzysem. Apeluje o odłączenie Rosji od GPS  Zełenski ostrzega przed światowym kryzysem. Apeluje o odłączenie Rosji od GPS Fot: Andrzej Lange, PAP
d2fceeq
d2fceeq

Prezydent Ukrainy wystąpił w czwartek podczas odbywającego się w Brukseli szczytu G7. Wołodymyr Zełenski połączył się z jego uczestnikami zdalnie i podczas przemówienia stwierdził m.in., że rosyjska inwazja na Ukrainę doprowadziła do globalnej katastrofy.

Wołodymyr Zełenski: musimy działać natychmiast

- Rosja zniszczyła globalną architekturę bezpieczeństwa, zadała poważny cios stosunkom międzynarodowym. Ale to dopiero początek. Po tej wojnie może nastąpić globalny kryzys żywnościowy. Im dłużej nie ma pokoju na ukraińskiej ziemi, tym mniej żywności Ukraina przekaże na światowy rynek. W wielu krajach Azji, Afryki i Europy mogą wystąpić nawet nadzwyczajne problemy z dostępem do podstawowych produktów i cenami żywności - ostrzegł Zełenski.

Zdaniem prezydenta na pewno skończy się to destabilizacją polityczną. - Może jest to również cel rosyjskich przywódców. Nie wiem, ale wszyscy musimy działać natychmiast. Natychmiast zatrzymać rosyjskie wojska, usunąć je z Ukrainy. Pokój jest potrzebny natychmiast, dopóki planeta nie stanie w obliczu jeszcze większego poziomu problemów - apelował ukraiński przywódca.

d2fceeq

Rosja bez systemu GPS?

Zełenski wezwał także do odłączenia Rosji od systemu GPS.

- Potrzebne jest całkowite embargo na handel (z Rosją). Rosję należy pozbawić możliwości używania na wojnie systemu GPS, bo on pomaga ich rakietom i bombom niszczyć miasta. Rosyjskie banki, a zwłaszcza Bank Centralny Rosji, powinny zostać zablokowane – stwierdził Zełenski cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Rosyjscy szpiedzy na terenie Polski. Ekspert wyjaśnia działania wywiadu

Czytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2fceeq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2fceeq
Więcej tematów