"Żelazna Kopuła" znów w akcji. Wymiana ognia między Izraelem a Strefą Gazy
Trwa wymiana ognia między Izraelem a Palestyńskim Islamskim Dżihadem, który stacjonuje w Strefie Gazy. Izraelska obrona przeciwlotnicza, zwana "Żelazną Kopułą", przechwyciła 33 z 80 wystrzelonych w kierunku Izraela rakiet. Tel Awiw otworzył dla mieszkańców publiczne schrony.
Izraelskie siły zbrojne (IDF) podały w piątek wieczorem, że organizacja Palestyński Islamski Dżihad wystrzeliła w kierunku Izraela 80 rakiet w odwecie za zabicie jednego z jej przywódców. Żadna z nich nie spowodowała strat.
Tylko 46 rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy dotarło do Izraela; 33 spośród nich zostały przechwycone przez system obrony powietrznej Żelazna Kopuła.
W izraelskim ostrzale Strefy Gazy wcześniej w piątek zginął wysokiej rangi dowódca Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu Taisir al-Dżabari. Izrael podjął tę operację pod kryptonimem "Wstający świt" jako atak uprzedzający, ponieważ Palestyński Islamski Dżihad od wtorku zapowiadał odwet za aresztowanie w poniedziałek w Dżeninie, na północy Zachodniego Brzegu, jego przywódcy w Strefie Gazy Bassama Saadiego.
Izrael ostrzeliwuje Strefę Gazy
Rzecznik Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu oznajmił, że Izrael zaatakowano ponad 100 rakietami i jest to "dopiero początek" odpowiedzi na zabicie al-Dżabariego.
IDF podały, że w związku z atakami rakietowymi rozpoczęły wieczorem intensywny ostrzał pozycji Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy, celując głównie w miejsca produkcji broni, wyrzutnie rakiet i składy amunicji.
W wystąpieniu telewizyjnym tymczasowy premier Izraela Jair Lapid oświadczył że operacja "Wstający świt" została podjęta przeciw "bezpośredniemu zagrożeniu", a państwo żydowskie ma "zero tolerancji" dla ataków ze Strefy Gazy.
Izraelski minister obrony Benny Ganc zatwierdził ewentualną mobilizację 25 tys. rezerwistów IDF.
Według palestyńskiego resortu zdrowia w Gazie w izraelskich atakach zginęło dziewięć osób, w tym al-Dżabari, a 55 zostało rannych.
Izrael: stan sytuacji nadzwyczajnej w regionach przygranicznych
Kilka palestyńskich grup terrorystycznych wydało wkrótce po atakach wspólny komunikat, w którym oznajmiono, że Izrael ponosi "pełną odpowiedzialność" za ataki w Strefie Gazy i "nie pozostaną one nieukarane" - relacjonuje portal Times of Israel.
Mediacji między stronami konfliktu podjął się Egipt - podała tamtejsza telewizja państwowa Extra News, powołując się na oficjalne źródła.
"Times of Israel" poinformował, że Izrael kanałami dyplomatycznymi przekazał Egiptowi i ONZ informację, że celem jego ataków jest wyłącznie Palestyński Islamski Dżihad, a nie Hamas, co - jak ocenił portal - jest zapewne próbą ograniczenia skali konfliktu. Associated Press przypomina, że w ciągu ostatnich 15 lat doszło do czterech wojen i wielu mniejszych starć między Izraelem i Hamasem.
W przygranicznym pasie w Izraelu o szerokości 80 km wprowadzono "stan sytuacji nadzwyczajnej", zamknięto szkoły i de facto objęto mieszkańców lockdownem, nakazano im też przebywać w pobliżu schronów.
Palestyński Islamski Dżihad uważany jest przez USA, Izrael i szereg innych krajów za organizację terrorystyczną. Nie uznaje ona porozumień z Oslo z 1993 roku o wzajemnym uznaniu Izraela i Organizacji Wyzwolenia Palestyny, odmawia Izraelowi prawa do istnienia i nie popiera dwupaństwowego rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie. Jest finansowo wspierana przez Iran. Tak jak Hamas powstała jako odgałęzienie egipskiej organizacji Bractwo Muzułmańskie.
Przeczytaj także: