PolskaZeetje odchodzi, nadciąga Andre. Też namiesza w pogodzie?

Zeetje odchodzi, nadciąga Andre. Też namiesza w pogodzie?

Niż Zeetje diametralnie zmienił pogodę w naszym kraju. Sprowadził oczekiwaną przez wielu z nas zimę. Niestety, również silny wiatr, który dał się we znaki na północy Polski. Jego wpływ na aurę w Polsce już się kończy. Nadciąga jednak kolejny niż - Andre.

Zeetje odchodzi, nadciąga Andre. Też namiesza w pogodzie?
Źródło zdjęć: © PAP | Jan Karwowski
Violetta Baran

03.01.2019 | aktual.: 03.01.2019 15:59

W nocy Polska znajdować się będzie w obszarze obniżonego ciśnienia pomiędzy niżem znad zachodniej Rosji - Zeetje, a niżem znad Morza Norweskiego i północnej Skandynawii o nazwie Andre. Przez obszar naszego kraju przemieszczać się będą strefy drugorzędnych frontów chłodnych.

W piątek na aurę w naszym kraju wpływać będzie zatoka niskiego ciśnienia związana z niżem Andre, który znad Finlandii przemieszczał się będzie nad Estonię. Pogodę pogarszać nam będzie strefa ciepłego frontu atmosferycznego, która zalegać będzie po przekątnej kraju (od Dolnego Śląska i zachodniej Opolszczyzny po Warmię i Mazury).

Co to oznacza w praktyce? W nocy w całym kraju musimy się liczyć ze zmienną aurą - więcej chmur, trochę przejaśnień i od czasu do czasu słabo, przelotnie popada śnieg. Jedynie w Karpatach i na ich przedgórzu opady będą nieco intensywniejsze, tutaj przez całą noc spadnie od 2 do 4 cm „białego puchu”.

W piątek, przez cały dzień, prawie w całym kraju dominować będą chmury z opadami śniegu, a na północnym zachodzie i zachodzie występować będą opady mieszane - początkowo popada śnieg, który w ciągu dnia stopniowo przechodził będzie w deszcz ze śniegiem, a następnie w deszcz.

Obraz
© wxcharts.eu

Uwaga! W piątek w południowo-zachodniej, centralnej i północno-wschodniej Polsce (po przekątnej kraju: od Dolnego Śląska i zachodniej Opolszczyzny po Warmię i Mazury) opady będą nieco intensywniejsze, spadnie od 3 do 6 cm śniegu. Natomiast na południu woj. lubuskiego i Wielkopolski oraz na północy Dolnego Śląska z uwagi na opady mieszane (od śniegu po deszcz) wysokość opadu wyniesie od 3 do 6 mm wody.

Uwaga! W pierwszej części nocy w całym kraju, a jutro na zachodzie, północy i w centrum Polski powieje porywisty wiatr, którego prędkość wyniesie od 30 do 50 km/h. Będzie on obniżał odczuwalną temperaturę i powodował lokalne zawieje.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje wydanie ostrzeżeń I i II stopnia dla 9 województw.

Alerty I stopnia przed oblodzeniem przewidywane są dla woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

IMGW prognozuje także wydanie alertów w związku z intensywnymi opadami śniegu. Ostrzeżenia I stopnia obowiązywać ma w woj. dolnośląskim i świętokrzyskim. II stopnia w woj. śląskim, małopolskim i podkarpackim.

Źródło: CUMULUS, IMGW

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (100)