PolskaZe szkoły wojskowej do cywila

Ze szkoły wojskowej do cywila

6 tys. wykładowców szkół wojskowych straci pracę. W ciągu dwóch lat ministerstwo obrony zwolni połowę kadry dydaktycznej uczelni wojskowych.

15.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To wynik reformy, nasza armia ma być mniejsza, więc potrzebujemy również mniej kadry - mówi minister obrony Jerzy Szmajdziński.

Już za kilka lat wojsko będzie potrzebowało jedynie 750 oficerów rocznie. Tak stanie się kiedy 50% armii będą stanowić zawodowi żołnierze.

Obecnie coraz mniej liczną grupę przyszłych wojskowych kształci 81 tys. zatrudnianych przez MON pracowników dydaktycznych. Zwalniani z uczelni wojskowych wykładowcy mają mieć szanse na znalezienie pracy na nowych uczelniach cywilnych.

Do końca roku Wojskowa Akademia Medyczna, po połączeniu z łódzką Akademią Medyczną, przekształci się w Uniwersytet Medyczny. Również Wojskowa Akademia Techniczna zostanie przekształcona w uczelnię cywilną.

Akademia Marynarki Wojennej będzie kształcić równocześnie marynarzy żołnierzy i cywilów. To również prawdopodobnie jedyna uczelnia która w tym roku przeprowadzi nabór.

Najłagodniej reforma obejść się ma z Akademią Obrony Narodowej w Rembertowie. (an)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)