Trwa ładowanie...
d2hkex4

Ze szkoły wojskowej do cywila

6 tys. wykładowców szkół wojskowych straci pracę. W ciągu dwóch lat ministerstwo obrony zwolni połowę kadry dydaktycznej uczelni wojskowych.

Share
d2hkex4

To wynik reformy, nasza armia ma być mniejsza, więc potrzebujemy również mniej kadry - mówi minister obrony Jerzy Szmajdziński.

Już za kilka lat wojsko będzie potrzebowało jedynie 750 oficerów rocznie. Tak stanie się kiedy 50% armii będą stanowić zawodowi żołnierze.

Obecnie coraz mniej liczną grupę przyszłych wojskowych kształci 81 tys. zatrudnianych przez MON pracowników dydaktycznych. Zwalniani z uczelni wojskowych wykładowcy mają mieć szanse na znalezienie pracy na nowych uczelniach cywilnych.

Do końca roku Wojskowa Akademia Medyczna, po połączeniu z łódzką Akademią Medyczną, przekształci się w Uniwersytet Medyczny. Również Wojskowa Akademia Techniczna zostanie przekształcona w uczelnię cywilną.

Akademia Marynarki Wojennej będzie kształcić równocześnie marynarzy żołnierzy i cywilów. To również prawdopodobnie jedyna uczelnia która w tym roku przeprowadzi nabór.

Najłagodniej reforma obejść się ma z Akademią Obrony Narodowej w Rembertowie. (an)

d2hkex4

Podziel się opinią

Share
d2hkex4
d2hkex4
Więcej tematów