PolskaZbrodnia katyńska - uroczystości w Londynie

Zbrodnia katyńska - uroczystości w Londynie

W Londynie odbędą się uroczystości upamiętniające zbrodnię katyńską. W tym roku minęło 67. lat od wydania rozkazu przez Stalina i Biuro Polityczne KC Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii, na mocy którego NKWD wymordowało blisko 22 tysiące polskich jeńców.

Zbrodnia katyńska - uroczystości w Londynie

29.04.2007 | aktual.: 29.04.2007 04:07

Andrzej Przewoźnik sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wyjaśnia, że uroczystości, które zorganizowało Stowarzyszenie Polskich Kombatantów i Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich na Zachodzie, odbędą się ku czci wszystkich ofiar zbrodni sowieckich dokonanch w czasie II wojny na Polakach.

Andrzej Przewoźnik podkreślił, że pamięć o zbrodniach sowieckich na Polakach jest szczególnie w Londynie bardzo silna. Przewoźnik podkreślił, że polonijne środowiska londyńskie bardzo wiele uczyniły dla pokazania światu, że zbrodni katyńskiej dokonali sowieci.

Uroczystości rozpocznie msza w londyńskim kościele świętego Andrzeja Boboli. Następnie o 14.00 rozpoczną się uroczystości pod Pomnikiem Katyńskim na cmentarzu Gunnersbury.

Andrzej Polniaszek przewodniczący Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Wielkiej Brtyanii podkreśla, że szczególnie dla tych, którzy z powodu wieku i zdrowia nie mogą odwiedzić polskich cmentarzy na wschodzie Pomnik Katyński ma niezwykłe znaczenie. Dla nich to miejsce jest symbolicznym grobem ojców, braci i dziaków za których mogą się tam pomodlić.

Jako pierwsi informację o masowych grobach w Katyniu podali 13 kwietnia 1943 roku Niemcy ale propaganda sowiecka głosiła, że to właśnie niemcy tej zbrodni dokonali a winę zrzucają na Związek Radziecki. Prawda o zbrodni katyńskiej była ukrywana przez ponad pół wieku. Dopiero 13. kwietnia 1990 roku władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD, a dwa lata później Borys Jelcyn ujawnił pierwsze dokumenty. W 2000 roku, w 60 rocznicę zbrodni katyńskiej, w Charkowie, Katyniu i Miednoje zostały otwarte polskie cmentarze

katyńkomunizmlondyn
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)