Trwa ładowanie...
d8iqllg

ZBP: karty - tak, praktyki monopolistyczne - nie

Związek Banków Polskich odpiera zarzuty o stosowanie praktyk monopolistycznych przy przeprowadzaniu przez banki transakcji kartowych - poinformował we wtorek na konferencji Andrzej Topiński, prezes Związku Banków Polskich (ZBP).
Share
d8iqllg

Stanowisko ZBP jest reakcją na wniosek Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD) do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w którym oskarżyła banki oraz systemy płatnicze Europay i Visa o stosowanie praktyk monopolistycznych w związku z zawartymi przez nie porozumieniami.

_ Jestem przekonany, że przy transakcjach wielostronnych ustalenie standardów tych transakcji jest konieczne, tak jak w wypadku czeków i przelewów. Opłata transakcyjna jest częścią porozumienia zawartego w ramach organizacji, a jego brak spowodowałby koniec systemu interoperacyjnego_ - powiedział na wtorkowej konferencji Topiński.

_ Uważamy, że to porozumienie jest elementem tworzącym rynek, gdyż nie ma systemów wielostronnych płatności bez takich porozumień_ - dodał.

Powyższe umowy mają, w opinii organizacji, ograniczyć konkurencję na rynku kart płatniczych. W związku z wnioskiem, postępowanie wszczął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

POHiD skarży się na zbyt wysokie, jej zdaniem, opłaty pobierane za przeprowadzanie operacji bezgotówkowych. Prezes ZBP uważa, że nie odbiegają one od europejskiej normy. (reb)

d8iqllg

Podziel się opinią

Share
d8iqllg
d8iqllg
Więcej tematów