Trwa ładowanie...
d17tfc5

Zbigniew Ziobro kieruje do TK wniosek ws. Sądu Najwyższego

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro kieruje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o przepisy, z których skorzystał Sąd Najwyższy "zawieszając" stosowanie ustawy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ziobro kieruje wniosek do TK ws. SN
Ziobro kieruje wniosek do TK ws. SN (East News, Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)
d17tfc5

O sprawie poinformowała Prokuratura Krajowa. Jak czytamy w oświadczeniu, Zbigniew Ziobro uznał, ze "zawieszenie stosowania niektórych przepisów obowiązującej ustawy o Sądzie Najwyższym, stanowi rażące przekroczenie kompetencji Sądu Najwyższego".

Chodzi o pytania prejudycjalne, które w Sąd Najwyższy wysłał do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dotyczą one niektórych przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym (m. in. dotyczących przechodzenia sędziów w stan spoczynku). Sędziowie uważają, że do czasu rozstrzygnięcia, czy nowe założenia ustawy są zgodne z europejskim prawem, powinny być zawieszone.

Zdaniem Zbigniewa Ziobry, "skierowanie przez Sąd Najwyższy pytań prejudycjalnych oznacza dodatkowo opóźnienie w rozstrzygnięciu sprawy zawisłej przed Sądem Najwyższym wbrew interesom obywatela dochodzącego tam swoich praw".

d17tfc5

"W tej sytuacji Prokurator Generalny nie mógł nie zareagować na wydobycie przez Sąd Najwyższy z zakwestionowanych we wniosku przepisów kodeksu postępowania cywilnego i TSUE treści normatywnych aż w takim stopniu niekonstytucyjnych" - czytamy w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d17tfc5

Podziel się opinią

Share

d17tfc5

d17tfc5
Więcej tematów