Zbigniew Sobotka ułaskawiony

Prezydent Aleksander Kwaśniewski zastosował
prawo łaski wobec b. wiceministra SWiA Zbigniewa Sobotki łagodząc
orzeczoną mu karę pozbawienia wolności do 1 roku, z jednoczesnym
warunkowym zawieszeniem jej wykonywania na okres 2 lat -
poinformował w piątek szef gabinetu prezydenta Waldemar
Dubaniowski. Sobotka został skazany na 3,5 roku więzienia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zbigniew Sobotka ułaskawiony
(PAP)
WP

Jak dodał Dubaniowski, wobec Sobotki utrzymany został orzeczony przez sąd zakaz zajmowania stanowisk w administracji publicznej związanej z dostępem do tajemnicy państwowej i służbowej na okres 5 lat.

Podkreślił, że prezydent nie otrzymał akt Sobotki od prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Takie postępowanie nie może jednak ograniczać prezydenta w wykonywaniu jego konstytucyjnych kompetencji - powiedział Dubaniowski.

Oświadczył też, że prezydent podejmując decyzję w sprawie Sobotki kierował się względami humanitarnymi, dotychczasowym życiem, przejawianą postawą i zasługami proszącego o łaskę.

WP

Zapewnił, że prezydent nie kwestionuje zasadności wyroków niezawisłych sądów, ale - jak zaznaczył Dubaniowski - uznał, że w przypadku Sobotki kara jest nadmiernie dolegliwa. Dubaniowski podkreślił też, że prezydent bierze za swoją decyzję - jak to określił - pełną odpowiedzialność.

rys. Artur Krynicki
Podziel się

Dubaniowski poinformował także, że prezydent podjął decyzję o ułaskawieniu dwunastu innych osób. Są to ostatnie decyzje w sprawie zastosowania przez prezydenta prawa łaski. Pozostałe sprawy zostaną przekazane jego następcy do rozpatrzenia i decyzji zgodnie z zasadą kontynuacji - zaznaczył.

Pytany, czy prezydent ułaskawi Ryszarda Kalisza (SLD), Dubaniowski, odparł: tak jak mówiłem, to są ostatnie decyzje prezydenta dotyczące ułaskawień, jakie zostały podjęte. To jest jednocześnie odpowiedź na pytanie.

WP

Dziennikarze pytali o sprawę ewentualnego ułaskawienia przez prezydenta innych skazanych w aferze starachowickiej Henryka Długosza i Andrzeja Jagiełły. Te sprawy, o ile dobrze kojarzę, zostały przekazane w zwyczajnym trybie do prokuratora - poinformował minister.

Pytany, czy nie obawia się, iż decyzja Kwaśniewskiego w sprawie Sobotki wpłynie negatywnie na ocenę jego prezydentury, Dubaniowski odparł: to pytanie bez wątpienia do prezydenta i do mediów.

Dubaniowski przyznał, że prawnicy prezydenta byli - jak to określił - bardzo zaskoczeni stanowiskiem ministra sprawiedliwości w sprawie przekazania akt Sobotki prezydentowi.

W środę minister sprawiedliwości Zbigniw Ziobro poinformował listownie Aleksandra Kwaśniewskiego, że przed zakończeniem jego kadencji 23 grudnia nie zdąży przygotować wniosku co do zasadności ułaskawienia Sobotki. W czwartek Ziobro powiedział, że akta trafiłyby do prezydenta niezwłocznie, gdyby ten zmienił zastosowaną procedurę ułaskawieniową wobec Sobotki.

WP

Dyrektor Biura Prawa i Ustroju w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dorsz podkreślił, że nie zdarzyło się w dotychczasowej ponad 15-letniej praktyce, aby prokurator generalny odmawiał niezwłocznego przekazania akt prezydentowi, uzasadniając to koniecznością sporządzenia opinii.

Prezydent wszczął procedurę ułaskawienia wiceszefa MSWiA w rządzie Leszka Millera, skazanego na 3,5 roku więzienia w sprawie tzw. przecieku starachowickiego 25 listopada.

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał Sobotkę za winnego ujawnienia tajemnicy państwowej i służbowej, godzenia się na utrudnianie postępowania karnego i narażenia działających "pod przykryciem" policjantów w trakcie zakupu kontrolowanego broni palnej, amunicji i narkotyków.

Na prośbę prezydenta minister sprawiedliwości zobowiązany jest przekazać mu akta sprawy. Akta te 8 grudnia zostały wysłane z sądu do Ministerstwa Sprawiedliwości.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP