Trwa ładowanie...

Zbigniew Rau zastąpił Jacka Czaputowicza. Kim jest nowy szef MSZ?

Zbigniew Rau został nowym ministrem spraw zagranicznych. To szef sejmowej komisji ds. zagranicznych i poseł PiS, w przeszłości był wojewodą łódzkim. Rau jest kojarzony z wypowiedziami o "cywilizacji śmierci", która opanowała Europę Zachodnią.

Nowy szef MSZ Zbigniew RauNowy szef MSZ Zbigniew RauŹródło: East News, fot: Łukasz Szeląg
d1tzwer

Zbigniew Rau z wykształcenia jest prawnikiem, kieruje Katedrą Doktryn Polityczno-Prawnych na łódzkim Wydziale Prawa i Administracji. Jego nominacja oznacza, że potwierdziły się doniesienia Wirtualnej Polski.

- Zbigniew Rau to człowiek, który poświęcił się prawu i tematyce zagranicznej. Zajmuje się także tematyką transatlantycką. Ma zainteresowania gospodarcze i europejskie. Miałem zaszczyt poznać profesora Raua już wiele lat temu. Wiem jakie są jego cele one i wiem, że są zbieżne z naszymi celami - chwalił nowego szefa MSZ premier Mateusz Morawiecki.

Zbigniew Rau nowym szefem MSZ. Kim jest nowy minister?

Rau w 2005 roku został wybrany na senatora, ale jego kadencja trwała tylko 2 lata - w przyspieszonych wyborach w 2007 roku nie ubiegał się o reelekcję. W 2015 roku został wojewodą łódzkim.

d1tzwer

Jak pisaliśmy w Wirtualnej Polsce, w 2018 roku był drugim najlepiej zarabiającym wojewodą w Polsce. W urzędzie wojewódzkim w Łodzi zarobił 145,2 tys. zł; jako wykładowca na Uniwersytecie Łódzkim 169,4 tys. zł; na wynajmie nieruchomości 68,4 tys. zł; z praw autorskich 163,2 zł. W swoim oświadczeniu majątkowym uwzględnił też dochody żony - 173,9 tys. zł. Jako małżeństwo zarobili 557,2 tys. zł.

Zbigniew Rau pokieruje polską dyplomacją. Ostrzegał przed "cywilizacją śmierci"

W 2019 roku Rau zostawił urząd wojewody swojemu byłemu asystentowi Tobiaszowi Bocheńskiemu, a sam dostał się do Sejmu z list PiS. W trakcie kampanii opublikował głośny post na Facebooku, w którym przekonywał wyborców, że trzeba przeciwstawić się europejskiej "cywilizacji śmierci". Jako jej przejawy wymienił: legalizację zoofilii i eutanazji oraz postulaty legalizacji aborcji do końca ciąży oraz kanibalizmu.

Oko.press podawało, że za wspomniany post Rau zapłacił Facebookowi między 1 tys. a 5 tys. zł (kwota wyliczona na podstawie zasięgu - między 10 a 50 tys. użytkowników portalu).

Rekonstrukcja rządu. Ryszard Czarnecki: historyczna zmiana za rządów PiS

Zbigniew Rau ministrem spraw zagranicznych. Miał nietypowe pomysł na dyscyplinowanie radnych

Rau jeszcze jako wojewoda włączył się w spór w łódzkim sejmiku. Radny PiS Michał Król, po trzykrotnym upomnieniu został usunięty z sali obrad. Zamiast odwołania, napisał skargę do wojewody.

Rau zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi regulamin sejmiku, który umożliwiał usunięcie radnego z sali obrad. Zamiast tego zaproponował inne metody dyscyplinowania, takie jak wezwanie służb porządkowych, medycznych czy... poproszenie o pomoc rodziny radnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1tzwer
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tzwer
Więcej tematów