Trwa ładowanie...

"Zbieram baty za PiS". Księża nie chcą chodzić po kolędzie?

W styczniu tradycyjnie odbywa się kolęda duszpasterska. Księża chodzą od domu do domu albo pojawiają się u wiernych na zaproszenie. Wiadomo, że nie wszyscy chcą przyjąć duchownych. Okazuje się, że jednak, że zdarza się, że także księża traktują niektóre spotkania jako nieprzyjemny obowiązek.

Kolęda w Polsce/ Zdj. ilustracyjne.Kolęda w Polsce/ Zdj. ilustracyjne.Źródło: East News, fot: Karol Porwich
dj9b7p0
dj9b7p0

W styczniu tradycyjnie odbywają się wizyty duszpasterskie. Jak podaje rozmówca Onetu, o. Artur Gałecki, przeor klasztoru oo. Dominikanów w Rzeszowie, wizyt jest obecnie znacznie mnie niż przed pandemią.

Tzw. "kolęda na zaproszenie" zastąpiła wizytę "od drzwi do drzwi", kiedy to ksiądz pukał do kolejnych domów i pytał o chęć przyjęcia wizyty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Religia nie wyjdzie ze szkół. "Rodzicom jest wygodnie"

- Gdybym chodził tylko "na zaproszenie", to pewnie co roku spotykałbym te same osoby. I to coraz mniej. Jeśli chodzę od domu do domu, większość ludzi mnie wpuszcza, choćby z uprzejmości. W takim systemie spotykam osoby, które mówią co naprawdę sądzą o Kościele, jak przeżywają relację z Bogiem, czego im brakuje - tłumaczył ks. Sławomir Rachwalski w rozmowie z Wirtualną Polską.

dj9b7p0

Nieprzyjemny obowiązek

Jak wynika z różnych źródeł, dla wielu księży kolęda nie jawi się jako przyjemny obowiązek.

- Powiem szczerze, odchorowuję kolędę. Kiedy tak chodzę od drzwi do drzwi, czuję się jak akwizytor, który ma świetny towar, ale jego poprzednicy tak zepsuli rynek, że musi się wstydzić. Podczas kolędy zbieram baty za PiS, za metropolitę Jędraszewskiego, za religię w szkole i konkordat - powiedział jeden z krakowskich duchownych w rozmowie z "Wyborczą" - Katolicy chcą dziś wiedzieć, dlaczego polscy biskupi nie słuchają papieża Franciszka albo dlaczego są tak mało otwarci - dodał.

Duchowny zdecydował się na L4 podczas okresu wizyt, jednak musi pogodzić się z brakiem dodatku do pensji.

Ile do koperty?

- Modlisz się w domu, widać, że się nie przelewa, a na stole obok krzyża, świec i wody święconej leży koperta. Odmówić przyjęcia jednak nie można. Raz to zrobiłem i uraziłem gospodarzy – skomentował inny ksiądz w "Wyborczej".

dj9b7p0

Ile wierni zamierzają dać do koperty? Według badania WP, najwięcej, bo 35 proc. respondentów, wskazuje sumy od 51 do 100 zł.

Badanie przeprowadzono na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna. WP
Badanie przeprowadzono na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna.Źródło: WP

Źródła: WP, Onet.pl, Wyborcza.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dj9b7p0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj9b7p0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj