Trwa ładowanie...

Zażenowanie na Ukrainie. "Wstyd mi, że Polacy to widzieli"

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyr Łytwyn przyznał, iż odczuwał wstyd, gdy członkowie polskiej delegacji parlamentarnej śmiali się ze sposobu głosowania ukraińskich deputowanych, przyciskających guziki za kolegów.

Zażenowanie na Ukrainie. "Wstyd mi, że Polacy to widzieli"Źródło: PAP/EPA, fot: Sergey Dolzhenko
d1ivneh
d1ivneh

- Tak, myślę, że jak my wszyscy, odczuwałem wstyd, gdy polscy parlamentarzyści ujrzeli, co się (w ukraińskim parlamencie) odbywa - oświadczył. Łytwyn wytłumaczył jednocześnie, że choć ukraińska konstytucja wymaga od deputowanych, by głosowali osobiście, on, jako przewodniczący parlamentu, nie ma możliwości wpłynięcia na parlamentarzystów, którzy głosują za nieobecnych kolegów.

W ubiegłym tygodniu ukraińskie stacje telewizyjne obiegło nagranie, na którym podczas odwiedzin w Radzie Najwyższej Ukrainy polscy posłowie i senatorowie, widząc ukraińskich deputowanych głosujących za kolegów, śmiali się i filmowali to telefonami komórkowymi.

"Głosowanie cudzymi przyciskami rozweseliło polskich posłów" - głosiły tytuły doniesień na portalach internetowych. Ukraińskie media cytowały wówczas senatora Łukasza Abgarowicza, który będąc świadkiem zabiegów ukraińskich parlamentarzystów oświadczył, iż w Polsce jest to niedopuszczalne.

Praktyka głosowania za nieobecnych kolegów partyjnych jest w ukraińskim parlamencie tak powszechna, że w głosowaniach biorą nawet udział posłowie znajdujący się za granicą. Niedawno opozycyjny deputowany Wołodymyr Ariew dowiedział się, że został umieszczony na liście głosujących, mimo że w momencie głosowania był w Stanach Zjednoczonych.

Polscy parlamentarzyści uczestniczyli w ub. tygodniu w Kijowie w obradach Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy.

d1ivneh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ivneh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj